Policja pilnuje porządku w trakcie Czarnego Protestu w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl

W środę protest kobiet w Katowicach. To kolejna odsłona „Czarnego Protestu” po tym, gdy sejm głosowaniem odrzucił obywatelski projekt „Ratujmy Kobiety”, który m.in. zakładał wprowadzenie rzetelnej edukacji seksualnej, dostęp do antykoncepcji – w tym tej awaryjnej, czy legalne przerywanie ciąży do 12 tygodnia. „W środę wieczorem polski Sejm znowu pokazał, że ma gdzieś prawa kobiet. Odrzucił projekt Ratujmy Kobiety, za to zajmie się propozycją sadystów i fanatyków” piszą na Facebookowym profilu wydarzenia organizatorki.

Protest odbędzie się przy na Rynku w środę 17 stycznia w godzinach od 17.00-18.30.

17 stycznia 2018 Sejm głosami prawicy i prawicy udającej centrum, w tym posłów i posłanek udających opozycję, wyrzucił do kosza obywatelski projekt #RatujmyKobiety. Głosowanie nie dotyczyło zmiany ustawy antyaborcyjnej, a zaledwie skierowania projektu do prac w komisji. Jednocześnie Sejm, głosami posłów PiS, PSL, Kukiz15 i innych prawicowych przystawek zdecydował, że będzie procedować projekt zaostrzający prawo aborcyjne i zmuszający kobiety do noszenia i rodzenia płodów niezdolnych do samodzielnego życia – podkreślają organizatorzy.

Pod projektem „Ratujmy Kobiety” zebrano ponad 400 tys. podpisów, został odrzucony przez sejm w pierwszym czytaniu. Za jego odrzuceniem głosowało 202 posłów, 194 chciało żeby był dalej procedowany. Za projektem głosowało m.in. 58 posłów PiS, natomiast 39 posłów PO i Nowoczesnej nie wzięło udziału w głosowaniu.

Reklama

Wniosek za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu złożyli posłowie Kukiz 15 i koło poselskie Wolni i Solidarni. Za odrzuceniem projektu głosowało 166 posłów PiS, 11 nie oddało głosu, przeciw było też 3 posłów PO, a 29 nie głosowało. Natomiast w klubie Kukiz 15 – 11 posłów było za odrzuceniem projektu (również 11 przeciw) i trzech wstrzymało się od głosu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.