Urząd Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Chcą wyjaśnień w sprawie atrakcyjnej działki, którą miasto planuje sprzedać Archidiecezji Katowickiej. Członkowie Nowoczesnej wystąpili do prezydenta Katowic o informacje odnośnie działki przy ulicy Francuskiej 70. To właśnie ją chce sprzedać miasto Archidiecezji z 99 procentową bonifikatą.

Jeżeli Rada Miasta Katowice wyrazi zgodę, to miasto sprzeda za 1 procent wartości działkę o wielkości 6582 m2. Ma tam powstać obiekt sakralny, obecnie służy mieszkańcom jako dziki parking.

Reklama

W sprawie działki do prezydenta Katowic wystąpili członkowie Nowoczesnej, posłanka Monika Rosa i Adam Lejman-Gąska szef katowickich struktur partii.

– Obszar ten znajduje się w centrum Katowic stanowi atrakcyjny teren inwestycyjny ze względu na dogodną lokalizację w pobliżu zjazdu na trasę A4 (Kraków-Wrocław) oraz bliskie sąsiedztwo Urzędu Miasta. Teren mógłby być z powodzeniem wykorzystany przez miasto, chociażby jako parking dla petentów Urzędu Miasta lub jako obszar wspólnego spędzania wolnego czasu dla rodzin zamieszkujących w pobliskiej zabudowie, zwiększając tym samym jego realną użyteczność dla obecnych i przyszłych mieszkańców – napisali członkowie Nowoczesnej w piśmie do Marcina Krupy, prezydenta Katowic.

Rosa i Lejman-Gąska podkreślali również, że sprzedaż działki za 1/100 wartości „wydaje się być przejawem niskiej gospodarności”, bo można za nią dostać kilka milionów złotych na wolnym rynku. Zaznaczyli, że po 10 latach kuria będzie mogła sprzedać teren na działalność inną niż sakralna, wtedy dochody ze sprzedaży zamiast zasilić kasę miasta, zasilą kasę Archidiecezji Katowickiej.

– Proszę w związku z tym o wskazanie, jakie przesłanki spowodowały podjęcie takiej decyzji i kto jest pomysłodawcą pozbycia się atrakcyjnego z punktu widzenia mieszkańców Katowic terenu na rzecz Archidiecezji Katowickiej – czytamy w piśmie do Marcina Krupy.

Na czerwono oznaczony teren działki przeznaczonej do sprzedaży / fot. UM Katowice

Wcześniej w magistracie zapewniono nas, że mieszkańcy nie stracą dzikiego parkingu, który znajdował się na działce.

– Jeżeli radni podczas sesji rady miasta podejmą decyzję w sprawie sprzedaży działki z bonifikatą (na razie jest to projekt uchwały) – to wtedy w protokole uzgodnień z Kurią zostanie zapisane, że z parkingu położonego na wspomnianej, sprzedawanej działce będą korzystać bez ograniczeń mieszkańcy – np. przy okazji załatwiania spraw związanych z wyrabianiem prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego – tłumaczyła nam Ewa Lipka, rzecznik katowickiego magistratu. – Co więcej, przy mającym powstać obiekcie sakralnym powstaną także nowe miejsca parkingowe, co będzie korzystne dla mieszkańców – gdyż także te miejsca parkingowe będą przez Kurię udostępniane mieszkańcom – dodała rzecznik magistratu.

Reklama

4 KOMENTARZE

  1. ja też jestem chętna na taką działkę….
    taka transakcja jest skandaliczna ! KLER wyciąga swoje łapki za często, a w miarę „jedzenia apetyt Mu rośnie.
    Ja nie mogę sprzedać samochodu etc. poniżej wartości rynkowej – podatek zawsze wg. tabeli i nie ma dyskusji

  2. Proszę zobaczyć jak są udostępniane miejsca parkingowe przy katedrze – w zeszłym roku wzdłuż Wita Stwosza pojawiły się słupki na miejscach parkingowych i tyle jest tego udostępniania…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.