Planowane połączenie drogowe Bażantów - Szarych Szeregów
Reklama

Co dalej z budową drogi przez las, która miała połączyć ulicę Bażantów i Szarych Szeregów? Kontrowersyjny pomysł budowy drogi łączącej ul. Bażantów i ul. Szarych Szeregów w Katowicach, został niedawno wstrzymany przez prokuraturę. Stwierdzono szereg nieprawidłowości, m.in. brak przeprowadzonej oceny oddziaływania na środowisko. Uwagi zgłaszał m.in. sanepid, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Wątpliwości miało także Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Teraz miasto – zmuszone do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla budowy tej drogi – ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentu.

Nowa droga miała ułatwić dojazd samochodami do ul. Szarych Szeregów i dalej w kierunku Murcek, do włączenia na drogę krajową nr 86. Półtorakilometrowa ulica została zaplanowana na terenie leśnym, kosztem około 1600 drzew.

Reklama

Już w 2015 roku pojawiły się protesty z wielu stron, dotyczyły zarówno wycinki drzew, ochrony roślin i zwierząt, jak i obaw okolicznych mieszkańców przed nadmiernym hałasem. Protestowali katowiczanie, część urzędów i instytucji, a wiele osób wskazywało, że w ten sposób odkorkuje się wyjazd z Kostuchny, a w zamian zakorkuje Murcki.

Miasto przeprowadziło w październiku 2016 roku przetarg na drogę, do którego zgłosiło się 7 firm. Planowano wydać maksymalnie 17 milionów złotych. Władze nie zdecydowały się, by zbadać wpływ tej inwestycji na środowisko. Właśnie do tej decyzji swoje wątpliwości zgłosiło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a w ślad za nim także Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Ta ostatnia w lutym 2017 roku nakazała wstrzymanie wszelkich prac.

Przetarg na dokument

Ostatecznie miasto zdecydowało się, by całą procedurę rozpocząć od nowa. Zamówienie pod nazwą „Opracowanie pełnego zakresu raportu oddziaływania na środowisko i uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia mającego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, polegającego na budowie połączenia drogowego ul. Bażantów z ul. Szarych Szeregów w Katowicach” zostało ogłoszone 28 grudnia 2017 roku.

Termin składania ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 10 stycznia 2018 roku. Firmy chętne do stanięcia w przetargu mogą składać swoje oferty w Wydziale Inwestycji Urzędu Miasta Katowice przy ul. Warszawskiej 4.

Jedynym kryterium oceny ofert jest cena. Firma, która wygra przetarg, będzie miała 12 miesięcy na wykonanie raportu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.