To już pewne, że powstaną nowy tory wzdłuż ul. Grundmanna i połączą istniejące torowiska wzdłuż ul. Gliwickiej i ul. Chorzowskiej. Centrum Katowic zyska obwodnicę tramwajową i dalszą możliwość rozwoju tej formy komunikacji.

Dzięki tej inwestycji centrum miasta zyska tramwajową obwodnicę, a także możliwość dalszego rozwoju sieci tramwajowej – poprowadzenie linii od skrzyżowania ul. Grundmanna z ul. Gliwicką dalej do planowanego centrum przesiadkowego Sądowa, a w drugą stronę od skrzyżowania z ul. Chorzowską wzdłuż ul. Stęślickiego do dzielnic północnych miasta. To część ogromnej inwestycji Tramwajów Śląskich o wartości ponad miliarda złotych, której celami są modernizacja i rozwój infrastruktury tramwajowej w aglomeracji.

Już podpisano w Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę o dofinansowanie dla pierwszego etapu. W ramach projektu gruntownie zmodernizowanych zostanie w metropolii ponad 100 km istniejących torowisk, powstanie ok. 20 km nowych torów, a do obsługi linii trafi co najmniej 45 nowych tramwajów. Jeśli chodzi o katowicką część projektu – budowa linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna przewidziana została w okresie drugie półrocze 2018 – pierwsze półrocze 2020 r.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że procedura przetargowa w celu wyłonienia wykonawcy tych robót będzie prowadzona w połowie przyszłego roku. Natomiast w ramach kolejnego etapu powstanie nowa linia tramwajowa od istniejącej pętli Brynów do planowanej pętli Kostuchna w rejonie skrzyżowania ul. Armii Krajowej i Bażantów, obsługująca m.in. szpital w Ochojcu i osiedle Odrodzenia. Wniosek o dofinansowanie tej inwestycji środkami Unii Europejskiej jest przygotowywany, a podpisanie umowy o dofinansowanie planowane jest na IV kwartał 2018 r.

– To już drugi projekt inwestycyjny naszej spółki dofinansowany środkami Unii Europejskiej. W poprzednim rozpoczęliśmy gigantyczną przemianę naszej infrastruktury, zapowiadając, że to dopiero pierwszy krok, a kolejne będziemy stawiać w następnych latach. Przygotowanie tego projektu i wniosku o unijne dofinansowanie kosztowało nas wiele pracy, ale oto mamy efekt – podpisaliśmy umowę, a pierwsze inwestycje są w trakcie realizacji – mówił prezes spółki Tramwaje Śląskie S.A. Bolesław Knapik. – Bardzo się cieszymy, że – poza modernizacją istniejących torowisk – w tym projekcie mamy pierwsze od 40 lat zadania rozwojowe. Dwie nowe linie tramwajowe w Katowicach znacząco ułatwią mieszkańcom poruszanie się po mieście – dodał.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.