Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. Do biura rady miejskiej wpłynął projekt uchwały w sprawie przygotowania procedury Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Pula środków ponownie wyniesie 20 milionów złotych. To wcześniej zapowiadał prezydent Katowic.

Projekt uchwały w sprawie podjęcia działań związanych z przygotowaniem Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 wpłynął do Biura Rady Miasta Katowice w dniu 13 grudnia br. Chodzi o zabezpieczenie w budżecie miasta na 2019 rok środków finansowych w kwocie 20 000 000 złotych na ten cel.

Reklama

W projekcie uchwały zaznaczono, że „mając na celu budowanie warunków dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego” należy „przyjąć za zasadne podjęcie przez Prezydenta Miasta Katowice wszelkich niezbędnych działań mających na celu przygotowanie regulacji prawnych określających zasady realizacji budżetu obywatelskiego”.

W uzasadnieniu do projektu uchwały zaznaczono, że:

Budżet obywatelski jest mechanizmem partycypacyjnym, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o dystrybucji określonej puli środków publicznych z budżetu miasta. Procedura budżetu obywatelskiego na przestrzeni ostatnich lat została wdrożona w wielu polskich miastach. Dlatego korzystając z doświadczeń własnych oraz innych samorządów, miasto Katowice wdrożyło już cztery edycje tego mechanizmu. Biorąc pod uwagę ciągły wzrost zainteresowania mieszkańców Katowic budżetem obywatelskim, przyjęcie przez Radę Miasta Katowice proponowanej uchwały prowadzić będzie do dalszego wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego i zachowania cyklicznego charakteru procesu budżetu obywatelskiego – zaznaczono w projekcie uchwały.

Od wielu miesięcy trwają dyskusje nad propozycjami zmian całej procedury Budżetu Obywatelskiego oraz zasad weryfikowania i sprawdzania zasadności wniosków, zgłaszanych przez mieszkańców do BO. Nie podjęto jeszcze wiążących decyzji, a zasady i harmonogram określi dopiero zarządzenie prezydenta miasta.


Posłuchajcie co powiedział prezydent Katowic, odnośnie ograniczenia wydatków na projekty miękkie w Budżecie Obywatelskim:


Komu przeszkadza Budżet Obywatelski w Katowicach? Projekty „bez namaszczenia urzędu i radnych”. Rozmawiamy z Markiem Nowarą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.