Zatrzymany kibol / fot. Policja

Katowicki zarząd Centralnego Biura Śledczego rozpracował zorganizowaną grupę przestępczą kiboli Ruchu Chorzów. W sumie zatrzymano 7 osób, w tym szefa grupy Macieja M. Wśród zatrzymanych są osoby przeciwko, którym prowadzone jest postępowanie w sądzie za udział w grupie przestępczej działającej w latach 2008-2011. Ta zajmowała się napadami i włamaniami do sejfów na terenie całego kraju.

Grupa była bardzo hermetyczna, a jej rozpracowanie było niezwykle trudne.

Reklama

– Według ustaleń policjantów działała od co najmniej końca października 2014 roku do grudnia 2017 roku na terenie województwa śląskiego, małopolskiego, łódzkiego oraz miast takich jak Chorzów, Katowice, Łódź czy Kraków – informuje policja.

Członkowie grupy podejrzani są m.in. o  rozboje, pobicia, oszustwa w mieniu znacznej wartości, przemyt oraz handel substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi, a nawet o uprowadzenie. Z informacji śledczych wynika, że w 2015 roku członkowie grupy mogli uprowadzić dla okupu biznesmena. Za jego uwolnienie mieli żądać 700 tys. zł. Ostatecznie udało im się wymusić ponad 260 tys. zł.

To jednak nie wszystko czym się trudnili. Mieli zakładać fikcyjne firmy żeby wyłudzać towary i usługi od innych firm – używali do tego tzw. słupów. Wyłudzali również podatek VAT.

– W 2016 r. Maciej M. kierował działaniem Marian U., a także członków grupy: Piotra F., Macieja S. i Arkadiusza F., którzy oszukali jedną z krakowskim firm meblarskich, która wydała im towar o wartości ponad 250 tyś. zł. i tym samym czasie usiłowali wyłudzić towary o wartości ponad 220 tyś. zł  – informuje Prokuratura Krajowa. 

Z informacji zgromadzonych przez policjantów wynika, że członkowie grupy  przy pomocy niebezpiecznych narzędzi mieli napadać i bić kibiców innych drużyn sportowych.

– Przykładem może być zorganizowanie na terenie województwa śląskiego w 2015 roku tzw. ustawki z kibicami węgierskiego klubu sportowego, którzy w ramach rozgrywek europejskich jechali na mecz swojego klubu do Poznania – informuje komisarz Iwona Jurkiewicz z CBŚP.

Psycho Fans

Zarzut kierowania grupą usłyszał Mateusz M. ps. ” Maślak”. To on kierował działaniami Arkadiusza F., Kamila K., Michała M. i Marcina S. Z ustaleń mundurowych wynika, że Maciej M. i Maciej S. kierują grupą pseudokibiców klubu „Ruch Chorzów” o nazwie „Psycho Fans”. 

Maciej S. wspólnie z Arkadiusz F., Wojciechem F. i Piotrem F. na przełomie 2015 i 2016 rŁaziskach Górnych mieli pobić przy użyciu kastetu Roberta M. Ofierze zabrali 10 kg suszu marihuany o wartości ok. 150 tys. zł. 

– Zgromadzone przez prokuraturę dowody pozwoliły jeszcze na przedstawienie zarzutu oszustwa Arkadiuszowi F., Kamilowi K., Michałowi M. Podejrzani od sierpnia 2015 r. października 2015 r. w Rudzie Śląskiej i Mikołowie doprowadzili Marcina R. i jego spółkę do niekorzystnego rozporządzenia kwotą 1 230 000 zł. przy sprzedaży nieruchomości w Rudzie Śląskiej  – informuje Prokuratura Krajowa.

Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone, że dojdzie do kolejnych zatrzymań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.