Nowe autobusy PKM Katowice / fot. UM Katowice
Reklama

PKM Katowice szykuje nam wygodniejsze święta. Kolejne nowy autobusy pojawiły się w Katowicach. 15 MAN-ów wyjedzie na ulice miasta jeszcze przed świętami. W lipcu do Katowic przyjechało 5 krótkich i 5 długich autobusów, w marcu 2018 roku pojawią się kolejne. W sumie będzie ich 40.

W Katowicach pojawiło się 15 krótkich 12-metrowych pojazdów, są wyposażone m.in. w dwustrefową klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy  czy system informacji pasażerskiej mający zapewnić emisję komunikatów zapowiedzi przystanków w formie dźwiękowej oraz graficznej.

– Wymiana taboru wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym. Bez wątpienia wzrośnie komfort podróżowania dla pasażerów autobusów, co w połączeniu z innymi naszymi działaniami pomaga zachęcać do przesiadania się z własnego auta – do środków komunikacji publicznej. Drugi ważny element to poprawa jakości powietrza i walka z niską emisją. Każdy z nowych autobusów jest wyposażony w ekologiczne jednostki napędowe, spełniające normę emisji spalin EURO 6 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że nowo zakupione autobusy zastąpią wysłużone, 18 – 20 letnie pojazdy marki Neoplan i MAN.

Nowe autobusy będą obsługiwać linie jeżdżące głównie w Katowicach: 9, 10, 12, 46, 74, 115, 138, 673 i 910.

Grube miliony

Realizowany obecnie zakup 40 autobusów jest III etapem projektu pn. „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

40 fabrycznie nowych autobusów to 35 pojazdów krótkich oraz 5 przegubowych. Poziom dofinansowania III etapu projektu, tj. zakupu 40 szt. autobusów marki MAN w ramach RPO WSL 2014-2020 wyniósł 85% z całej kwoty zadania, która wynosi 36 mln 640 tys. zł.

– Pojazdy, które kupiliśmy dla naszych pasażerów są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, automatycznie dostosowującą temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej. Do innych udogodnień należą: duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu, na którym pojawiają się informacje o trasie przejazdu, głosowe zapowiedzi przystanków, monitoring przestrzeni pasażerskiej, dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych, alfabet Braille’a na przyciskach, czy tzw. „przyklęk” i platforma dla wózków inwalidzkich. Dla wygody pasażerów w każdym z nowych autobusów znajdują się ładowarki USB oraz darmowa sieć WiFi – podsumowuje Helena Ulanowska, prezes zarządu PKM Katowice.

Zakup nowych, niskoemisyjnych pojazdów pozwala na znaczącą poprawę komfortu podróży oraz eliminację kolejnych partii pojazdów wyeksploatowanych. Te wszystkie działania mają pozytywny wpływ na wzrost popularności komunikacji miejskiej wśród mieszkańców, co korzystnie wpłynie na jakość życia w mieście.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.