Wizualizacja centrum przesiadkowego Zawodzie / fot. UM Katowice

W Zawodziu budują kolejne centrum przesiadkowe. W Katowicach-Zawodziu ruszyła budowa centrum przesiadkowego w rejonie ulic Bagienna, Krakowska, Łączna i 1 Maja. Inwestycja warta ponad 66 mln zł ma być gotowa w przeciągu 22 miesięcy.

Inwestycję zrealizuje firma ZUE SA lider konsorcjum, wspólnie ze spółką Unibep. W Zawodziu powstanie budynek dworca o powierzchni 365 m2 (m.in. zaplecze socjalne dla kierowców i motorniczych, kiosk, punkt sprzedaży biletów i toalety), dwa parkingi naziemne dla 275 samochodów, wiaty dla 36 rowerów, wiata peronowa, miejsca postojowe dla autobusów i punkty Kiss&Ride.

Pierwszym działaniem wykonawcy będzie nie tylko zabezpieczenie terenu budowy, ale i wycinka 358 drzew. W zamian zostaną dokonane nasadzenia zastępcze – 235 drzew oraz 2432 szt. krzewów.

Centrum przesiadkowe w Zawodziu ma być częścią Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych planowanych w perspektywie finansowej UE 2014-2020. W sumie ma powstać 8 takich węzłów, prace przy 4 mają się zakończyć w ciągu 2 lat.

– Zrealizowanie zaplanowanych działań w perspektywie najbliższych kilku lat przyniesie odczuwalną poprawę jakości życia poprzez możliwość bezpiecznego i sprawnego przemieszczania się po mieście z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu, wzajemnie zintegrowanych i tworzących jednolity zrównoważony system. W Katowicach kładziemy nacisk na tzw. transport zrównoważony, którego zasadą jest dbanie o interesy wszystkich uczestników ruchu – pieszych, rowerzystów, osób korzystających z komunikacji publicznej, ale także kierowców­ – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pierwszy węzeł przesiadkowy powstanie w Ligocie, tutaj prace już są zaawansowane, a pierwsi podróżni będą mogli z niego skorzystać w połowie 2018 roku. W przypadku węzła w Brynowie w ciągu kilku najbliższych dni zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Inwestycja ta zostanie zakończona w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy. Czwarty węzeł powstanie przy ulicy Sądowej. Będzie on obsługiwał kursy dalekobieżne. Obecnie trwa procedura przetargowa, w której ofertę złożyły 4 podmioty.

1 Komentarz

  1. Potrzebne to centrum przesiadkowe na Zawodziu jak dziura w moście!!! Robić centrum prawie w “centrum” miasta. Nic to, będą wybory to mam nadzieję, że wyborcy przynajmniej z Zawodzia nie zapomną krupie tych wyciętych drzew!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.