Strefa „Tempo 30” w Piotrowicach i Ochojcu? Jeden z miejskich radnych zaproponował, aby wprowadzić strefę ograniczonej prędkości „Tempo 30” na terenie Piotrowic i Ochojca. Ma to uspokoić ruch i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

W połowie listopada radny miejski Krzysztof Pieczyński z Forum Samorządowego zaproponował władzom miasta, aby rozważyć wprowadzenie na terenie dzielnic Piotrowice i Ochojec stref ograniczonej prędkości.

Reklama

Pierwsza strefa objęłaby ulice: Kryniczną, Spokojną, Krótką, Borową, Łowicką, Zdrojową, Koników Polnych i Zakątek. Druga strefa obejmowałaby ulice: A. Kostki-Napierskiego, Sokolą, Załogową, Wronią i Wojska Polskiego. Wprowadzenie takich stref miałoby być odpowiedzią na wnioski mieszkańców osiedli jednorodzinnych.

W związku z rozwojem południowych dzielnic oraz budową nowych osiedli mieszkaniowych ruch samochodowy na w/w ulicach zwiększył się w dużym stopniu. Niestety kierowcy w tych miejscach często przekraczają dozwoloną prędkość. Dlatego wprowadzenie strefy ograniczonej prędkości w wymienionych lokalizacjach uważam za zasadne. Wprowadzona w Katowicach „strefa 30” znacznie poprawiła bezpieczeństwo i uspokoiła ruch w mieście, dlatego cieszy deklaracja pana prezydenta o stopniowe wprowadzanie jej w dzielnicach – zaznaczył w swojej interpelacji Pieczyński.

Władze Katowic nie odniosły się jeszcze do sprawy, na analizę wniosku radnego mają 21 dni. Jedno jest pewne, kiedy jeździmy wolniej, to jeździmy bezpiecznie. Pokazują to statystki z ostatnich lat, szczególnie tam, gdzie wprowadzono „Tempo 30” w Katowicach.

– W miejscach gdzie wprowadzono ograniczenie do 30km/h zmniejszyła się liczba wypadków. W stosunku do roku 2014, ilość wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów w roku 2016, czyli po roku od wprowadzenia Strefy Tempo 30, spadła o ponad połowę. W 2014 ogółem odnotowaliśmy 22 wypadki, w którym było 22 rannych, a jedna osoba wskutek wypadku zmarła. W roku 2016 te liczby spadły do 13 wypadków, 15 rannych i brak ofiar śmiertelnych. – poinformował inspektor Paweł Barski, Komendant Miejski Policji w Katowicach.

1 Komentarz

  1. najlepiej zrobic obszar katowich obszarem wolnym od ruchu samochodow, samochody mieszkancy powinni parkowac w sosnowcu / to gorole, pod g Anny to hanysy , a powyzej siewierza i ponizej pszczyny wszyscy inni a idiote radnego to powinni zatrzymywac na granicach panstwa,,,.. amen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.