Bona Fides skarży się na Katowice Miasto Ogrodów. Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides złożyło skargę do Rady Miasta Katowice na działalność Katowice Miasto Ogrodów Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek. Powodem jest strona Katowicemusic.com utworzona w związku z uzyskaniem przez Katowice tytułu Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO. – Strona powstała, wydano niemałe pieniądze i zdaje się wraz z zapłaconymi fakturami zapomniano o jej istnieniu – mówi Grzegorz Wójkowski prezes Bona Fides. 

W grudniu 2015 roku Katowice uzyskały tytuł Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO. To było powodem powstania strony Katowicemusic.com. Strona kosztowała 13,5 tys. zł, a przetłumaczenie tekstów na język angielski 7 tys. zł.

Reklama

Jak wcześniej informowaliśmy, strona powstała, wrzucono na nią informacje, z których większość straciła ważność kilka miesięcy temu. Na stronie ciągle znajduje się jedna, która zapowiada wydarzenie w 2018 roku.

– Obecnie strona internetowa nie jest aktualizowana. Co prawda widnieje na niej informacja o mającym odbyć się w czerwcu 2018 r. Kongresie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, jednakże  informacje dotyczące bieżących wydarzeń odnoszą się do połowy roku 2017. Wobec wysokich kosztów jakie wiązały się z przygotowaniem strony, które zdaniem Instytucji poniesione zostały zasadnie, witryna pozostaje niewykorzystana – czytamy w skardze Bona Fides. – Wobec powyższego, Stowarzyszenie składa niniejszą skargę i z jednej strony wnosi o zobowiązanie Instytucji do wykorzystywania przez nią wskazanej strony internetowej. Z drugiej zaś kolejny raz zwraca uwagę na działania podejmowane przez Katowice Miasto Ogrodów Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, które nierzadko rodzą podejrzenia o niegospodarność – dodają społecznicy.

Sprawą zajmą się teraz radni, co z tego wyjdzie na pewno poinformujemy. Wcześniej zapytaliśmy w Mieście Ogrodów dlaczego nie skorzystano z tańszej opcji budowy strony na platformie WordPress, po przez kupienie szablonu. Dobrze wykonana i nowoczesna strona kosztuje około 200-300 zł.

– Dostępne szablony nie były jednak wystarczające dla potrzeb portalu katowicemusic.com i nie dawały możliwości dalszego rozbudowywania portalu. Praca programistów była niezbędna dla optymalizacji korzystania ze strony internetowej wykorzystującej różnego rodzaju treści: zdjęcia wysokiej rozdzielczości, filmy itp. – wyjaśniał nam Łukasz Kałębasiak z Katowice Miasto Ogrodów. – Niezbędne było także dopracowanie i zaprogramowanie responsywności strony na potrzeby wyświetlaczy powszechnie używanych urządzeń mobilnych i przeglądarek pracujących w systemach OS, Windows, Android – dodaje.

Z naszych informacji natomiast wynika, że wszystkie rzeczy, o których mówi rzecznik KMO można z łatwością znaleźć w dobrym i niedrogim szablonie.

– Niestety coraz częściej widać, że urzędnicy wydają lekką ręką pieniądze, bo nie idą z ich kieszeni. Jeżeli Katowice Miasto Ogrodów nie potrzebowało strony, a najwyraźniej nie potrzebowało, skoro nawet nie jest aktualizowana, to po co wydawało na nią takie pieniądze? – pyta Grzegorz Wójkowski, prezes Bona Fides.

To nie pierwsze zastrzeżenia Bona Fides do działalności Katowice Miasto Ogrodów. Urząd Zamówień Publicznych wykazał szereg nieprawidłowości w związku z wydaniem 60 tys. euro na przygotowanie dokumentu: „Polityka rozwoju sektora muzycznego w Katowicach”. Z tego tytułu orzeczono (nieprawomocnie) wobec dyrektora Piotra Zaczkowskiego, naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 − 5 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.