Za nami Forum Rad Seniorów Województwa Śląskiego. Starsi mieszkańcy coraz bardziej aktywni

D. Frost

Za nami Forum Rad Seniorów Województwa Śląskiego, które odbyło się w Chorzowie. Rozmawiano o radach seniorów, dobrych praktykach i działalności na rzecz osób starszych w regionie.

Forum Rad Seniorów organizowało Stowarzyszenie Bona Fides oraz Urząd Miasta Chorzów. Udział w Forum wzięło około stu osób reprezentujących kilkadziesiąt rad seniorów działających na terenie całego regionu. W Forum Rad Seniorów wzięli udział także przedstawiciele samorządów działających na rzecz seniorów i osób starszych.

– Razem z przedstawicielami rad seniorów opracowaliśmy standardy funkcjonowania rad – mówi Grzegorz Wójkowski z Bona Fides. – Wcześniej przyglądaliśmy się jak rady funkcjonują, robiliśmy diagnozę – dodaje.

Reklama

Okazało się, że w regionie mamy działające prężnie rady seniorów jak te np. w Chorzowie, Rudzie Śląskiej czy Sosnowcu. To m.in. te rady mogą pochwalić się sukcesami. Są też rady, które działają słabiej, bo nie wiedzą co mogłyby zrobić lub jak się do tego zabrać. – Z tego powodu opracowaliśmy standardy funkcjonowania rad, żeby po prostu radom było łatwiej – podkreśla prezes Bona Fides.

Modelowe rady

To właśnie Bona Fides realizuje projekt „Modelowe Rady Seniorów w Województwie Śląskim” z środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Celem projektu jest zwiększenie poziomu uczestnictwa seniorów w tworzeniu, wdrażaniu i monitorowaniu polityk publicznych poprzez wypracowanie standardów funkcjonowania rad seniorów i wzmocnienie potencjału 33 działających rad na terenie województwa śląskiego oraz ich członków.

– Największym problemem wśród rad seniorów jest kwestia ich finansowania i pozyskiwania środków na bieżącą działalność. Zwłaszcza jeżeli chodzi o zwroty pieniędzy za podróże służbowe w ramach wykonywania mandatu radnego – zaznacza Wojciech Hrynaszkiewicz z Bona Fides.

W ramach projektu Bona Fides stworzyło stronę slaskieradyseniorow.pl. To tam znajdują się m.in. informacje na temat działalności rad seniorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 7 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.