Magdalena Wieczorek na posiedzeniu Komisji Edukacji Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Słaba aktywność Młodzieżowej Rady Miasta Katowice. Trochę kontrowersji wokół Młodzieżowej Rady Miasta Katowice pojawiło się ostatnio. Rada jest mało aktywna, niedawno wybrano nowego przewodniczącego, ale są też młodzieżowi radni, których zainteresowanie działalnością jest zerowe. – Wiem, że Młodzieżowa Rada świetnie się na Mariackiej integruje z naszymi koleżankami i kolegami radnymi – powiedziała Magdalena Wieczorek (PO) w trakcie Komisji Edukacji.

Okręgiem wyborczym do Młodzieżowej Rady Miasta Katowice są szkoły, a jej zadaniem jest m.in. promowanie idei samorządności wśród młodzieży, reprezentowanie interesów młodzieży, a także inspirowanie uczestnictwa młodzieży w życiu kulturalnym.

To właśnie radna Magdalena Wieczorek wraz z radnym Witoldem Witkowiczem (PO) pracowali przez długi czas nad przygotowaniem stosownej uchwały, która umożliwiła działalność Młodzieżowej Rady Miasta Katowice. O ile rada składająca się z młodych ludzi, w pierwszej kadencji dobrze działała, co podkreśliła radna Wieczorek, to obecna nie może się pochwalić zbyt wieloma sukcesami.

Reklama

– Z roku na rok ta działalność nabiera coraz mniej oczekiwanego przez nas kształtu – powiedziała radna Magdalena Wieczorek, podsumowując ostatnią dokonania Młodzieżowej Rady Miasta Katowice. – Wiem, że Młodzieżowa Rada świetnie się na Mariackiej integruje z naszymi koleżankami i kolegami radnymi, dobrze im to idzie. Oczekiwania i zamysł  tworzenia tego organu był zupełnie inny i on spełniał nasze oczekiwania, na początku – dodała w trakcie Komisji Edukacji.

W rozmowie z nami Kamil Nikel, nowy przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta wyjaśnił, że integracja odbywa się na ul. Mariackiej i 3 Maja. Ma jednak charakter roboczy.

– Jest to otwarta debata – powiedział nam Kamil Nikel. – Jest parę osób i te osoby nie boją się mówić. Debatują na tematy różnych pomysłów. Taka forma współpracy, taka forma opiniowania projektów, opiniowania inicjatyw, jest o wiele lepsza niż jako mielibyśmy debatować na sesjach Rady Miasta – dodał.


Posłuchajcie, co powiedział nam przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Katowice:


Młodzi radni z problemami

W trakcie Komisji Edukacji, radna Magdalena Wieczorek przypomniała, że na sesjach Młodzieżowej Rady ostatnio nic się nie działo, a wcześniej przez kilka miesięcy były przewodniczący narzekał, że nie jest w stanie przygotować kina plenerowego. Głównie miał mieć problemy ze sprawami formalnymi. Sytuację wyjaśnił obecny przewodniczący.

– My podjęliśmy dwie próby zorganizowania kina plenerowego – powiedział Kamil Nikel z Młodzieżowej Rady Miasta Katowice. –  Przy drugiej próbie, właściwie poddaliśmy się – dodał.

Powodem były kwestie finansowe, które okazały się nie do pokonania przez młodzieżowych radnych, chodziło o sfinansowanie minimalnego zaplecza technicznego dla przedsięwzięcia. Nie pomógł Wydział Promocji Urzędu Miasta, nie udało się otrzymać też pieniędzy z Małych Grantów, pomysł pozyskania prywatnego sponsora również spalił na panewce, a wysłano w tej sprawie około 40 listów m.in. do prywatnych firm.

– Dysponujemy budżetem wysokości 1,5 tys. zł, ale to są pieniądze, które nie wystarczają żeby coś takiego zorganizować – podkreślił przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Katowice.

Brak zainteresowania

Jednak problem finansowy, to tylko jedna strona medalu, drugą jest kompletny brak zainteresowania młodzieży działalnością rady. Okręgami wyborczymi do rady są szkoły, które wystawiają swoich kandydatów – często jest tak, że dana szkoła ma tylko jednego kandydata, który w dodatku jest do tego oddelegowany przez dyrektora, na zasadzie:„jak to będzie wyglądało, że my nie mamy kandydata”. W takiej sytuacji niestety cudów nie należy się spodziewać. Bywa, że Młodzieżowa Rada nie ma kworum na swoim sesjach, bo po prostu młodzi radni nie biorą udziału w jej pracach.

Radna Magdalena Wieczorek zaproponowała wprowadzenie do statutu Młodzieżowej Rady możliwości wykluczenia radnego, gdy ten nie pojawi się np. 3 razy na sesji bez usprawiedliwienia. Do tego pomysłu pozytywnie odniósł się naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, Sławomir Witek oraz przewodniczących Młodzieżowej Rady Miasta Katowice.

Ostatecznie radni zaproponowali powołanie zespołu roboczego, który zajmie się ewentualnymi zmianami w działalności Młodzieżowej Rady Miasta Katowice, podziękowali też za poinformowanie ich o problemach, które mają młodzi rajcy.

Natomiast Sławomir Witek, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu zaznaczył, że wydział obejmie opieką Młodzieżową Radę Miasta i pomoże jej w realizacji pomysłów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.