Rozstrzygnięto ogłoszony w maju konkurs rzeźbiarsko – architektoniczny na opracowanie projektu pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. Pomnik ma zostać wzniesiony przy Stefie Kultury – przy Parku Boguckim.  W sumie ma kosztować 1,2 mln zł (brutto).

– Decyzja o powstaniu pomnika jest symbolicznym spłacaniem długu historycznego wobec poprzednich pokoleń. Po zakończeniu II wojny światowej nasz region dotknęła bezprecedensowa w skali Polski tragedia. Tysiące rodzin straciły na zawsze ojców, braci, synów, których wywieziono do Związku Radzieckiego. Tylko niektórym udało się wrócić. Musimy o tym pamiętać i przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniom – powiedział Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. – Lokalizacja nowego pomnika jest szczególnym zakończeniem Strefy Kultury, gdyż zostanie utworzona swoista triada historyczna związana z dziejami Katowic i całego naszego regionu. Ta droga w przeszłość rozpoczyna się od Pomnika Powstańców Śląskich, prowadzi przez pomnik upamiętniający bohaterów II wojny światowej – Henryka Sławika i Józefa Antalla, a zakończy się na pomniku Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Radzieckiego – dodał wiceprezydent Sobula.

Wybrano najlepszą pracę

I nagroda w wysokości 20 tys. zł przypadła Michałowi Dąbkowi z Krakowa oraz Janowi Kuka z Katowic. Autor zwycięskiej pracy konkursowej otrzyma pieniądze oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki o udzielenie zamówienia na szczegółowe opracowanie pracy pokonkursowej.

Zwycięski projekt / fot. UM Katowice

– Nagrodzona praca w sposób spójny łączy przesłanie ideowe pomnika z uwarunkowaniami przestrzennymi lokalizacji, stając się integralnym elementem Strefy Kultury – nowego, reprezentacyjnego założenia urbanistycznego Katowic. Prosta, czytelna kompozycja i właściwie przyjęta symbolika, o współczesnym wyrazie plastycznym i przejmująca w odbiorze w sposób właściwy oddaje hołd ofiarom deportacji mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku – mówił architekt Jacek Budyn z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, sędzia referent konkursu. Jury sformułowało także uwagi i zalecenia pokonkursowe do uwzględnienia w dalszym opracowaniu tematu. Warto dodać, że zwycięscy architekci są twórcami projektu pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla, który stoi dziś w katowickiej Strefie Kultury.

Przyznano też dwa wyróżnienia – 15 tys. zł przypadło przypadło Zbigniewowi Mikielewiczowi z Ciechocina oraz Przemysławowi Dudziukowi z Torunia, za „oryginalne poszukiwania formalne relacji symboliki i form rzeźbiarskich”, a drugie, w wysokości 10 000 zł, otrzymała krakowska Autorska Pracownia Projektowa Barbara oraz Andrzej Getter za „całościowe rozwiązanie architektoniczno-urbanistyczne problematyki założenia pomnikowego”.

Koszt realizacji całej inwestycji szacowany jest na kwotę ok 1,2 mln zł brutto, a termin realizacji planowany na urodziny Miasta Katowice w 2018 roku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 + 10 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.