Radny Józef Zawadzki na sesji Rady Miasta (pierwszy od lewej) /fot. infoKatowice.pl

Katowicki radny zawnioskował do prezydenta, żeby odebrać część pieniędzy na projekt z Budżetu Obywatelskiego. Rajcy zdaje się nie do końca przypadła do gustu idea kina plenerowego na osiedlu Witosa. – To innowacyjny projekt – mówi nam jego wnioskodawca i już dzisiaj zaprasza radnego do udziału, bo projekt zakłada nie tylko kino pod chmurką.     

Radny Józef Zawadzki z Forum Samorządowego aż dwa razy wystąpił do prezydenta Katowic w sprawie projektu do Budżetu Obywatelskiego. Chodzi o projekt, który wygrał w tegorocznej edycji #LOOK Letni Osiedlowy Ośrodek Kultury. To właśnie jego częścią jest kino w pod chmurką. #LOOK to cykl 18 kulturalnych plenerowych imprez na osiedlu Witosa. Mają się odbyć koncerty, pojawią się dmuchańce, będzie też festyn rodzinny i pokazy teatralne. Cykl imprez od czerwca do września ma kosztować w sumie ponad 354 tys. zł.

Reklama

„Mieszkańcy innych dzielnic mają domy kultury, amfiteatry, a nam brakuje nawet porządnej knajpki, by usiąść przy piwku i spotkać się. Poprzez #LOOK!’a chcemy od czerwca do września mieć się gdzie i jak spotkać w kulturalnym towarzystwie na naszym osiedlowym rynku – Placu św. Herberta!” – uzasadniano potrzebę projektu na stronie Budżetu Obywatelskiego.

Radny Zawadzki zapytał o ilość festynów, pokazów filmowych, koncertów oraz ich koszty. Od miasta otrzymał szczegółowy wykaz z rozpisanymi planowanymi wydatkami.

Wydatki na #LOOK

Nie dla kina w plenerze

Józef Zawadzki przeanalizował wydatki i zwrócił się do prezydenta Katowic z pytaniem czy nie taniej by było kupić dzieciom bilety do kina niż organizować „kino pod chmurką”.

– Z przedstawionych szacunkowych kosztów realizacji zadania wynika, że organizacja pokazów kinowych – nagłośnienie, projektor, ekran, siedziska, dodatkowe wyposażenie na 10 dni pokazów to koszt 28 tys. zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty zakupu licencji filmowych na potrzeby pokazów kinowych za 10 tys. zł oraz szereg kosztów pobocznych jak korzystanie z prądu, sprzątanie terenu – stwierdził radny Józef Zawadzki, który zwrócił uwagę również na warunki atmosferyczne. – Jak to wygląda mogliśmy się przekonać podczas ostatnich letnich pikników organizowanych w dzielnicy Załęże, które ze względu na kaprysy aury zgromadziły niewielu uczestników – podkreślił.

Prezydent Katowic musi odpowiedzieć radnemu w ciągu 21 dni, ale tutaj rajca raczej nic nie wskóra. Za realizacją projektu opowiedzieli się mieszkańcy, którzy przegłosowali go w ramach Budżetu Obywatelskiego.

– LOOK ma umożliwić mieszkańcom miasta wspólne spędzanie czasu wolnego latem, a także zapewnić dostęp do oferty kulturalnej mieszkańcom Osiedla Witosa i pobliskich dzielnic także nieposiadającym domu kultury – i to wszystkim, także dzieciom. Jeżeli jako autorzy projektu będziemy mieli wpływ na tytuły filmów, to na pewno nie zabraknie tam projekcji dla dzieci i całych rodzin – mówi Krzysztof Kraus pomysłodawca #LOOK-u. –  Nie boimy się też o złą pogodę – najwyżej projekcje odbędą się po prostu innego dnia. To innowacyjny projekt, łączący inicjatywę mieszkańców i działania miasta, zapewniający przez cztery wakacyjne miesiące osiedlu to, co w innych zabezpieczają domy kultury. To będzie wielkie, miejskie święto kultury i już dziś zapraszam Pana Radnego oraz wszystkich innych mieszkańców Katowic latem przyszłego roku na Osiedle Witosa! – dodaje.

Wcześniej informowaliśmy o wniosku do prezydenta Katowic, który skierowała Komisja Budżetu Rady Miasta Katowice. Chodzi o kwestię podziału środków z Budżetu Obywatelskiego, na projekty twarde (80 proc. środków) i projekty miękkie (20 proc. środków).

Będą zmiany w wydawanych 20 mln zł? Bo mieszkańcy Katowic wolą „igrzyska”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.