Rower miejski / fot. UM Katowice
Reklama

Ponad 103 tys. wypożyczeń w tym roku odnotował katowicki systemu rowerów miejskich. To rekord w historii miasta i świetny wynik jeżeli porównamy np. 35 katowickich stacji z 4 w Pszczynie, czy Tychach. Gorzej już gdy porównamy się np. do Łodzi, gdzie wypożyczeń było w zeszłym roku 1,5 mln – a do sierpnia tego roku ponad 800 tys. Łódź dysponuje 148 stacjami rowerowymi.

Jest z czego się cieszyć, bo mieszkańcy Katowic jeżeli mają taką możliwość, to korzystają z jednośladów.

Reklama

– Inwestycja w wypożyczalnie rowerów okazała się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają, zarówno jako ze środka rekreacji, jak i transportu, co potwierdza 20 tys. zarejestrowanych osób w naszym systemie! – cieszy się prezydent Katowic Marcin Krupa.  Ponad połowa użytkowników – 11 tys. osób zarejestrowało się w tym sezonie rowerowym, który trwał do 1 listopada.

Katowice w 2015 roku zaczynały od 3 stacji wypożyczania rowerów, w 2016 było ich 11. W tym roku 30 i dodatkowe 5, które pojawiły się w sierpniu.

System City by bike to jeden z najszybciej rozwijających się systemów rowerowych w Polsce – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City By Bike. Rekordzistką w Katowicach okazała się pani Emilia, która z rowerów skorzystała aż 401 razy. Średni czas wypożyczenia jednego roweru to w tym roku 33 minuty i 48 sekund. Najwięcej wypożyczeń, aż 24 793, dokonano w maju, a rekordowym dniem był czwartek, 18 maja, kiedy rowery wypożyczono 1333 razy.

Aż 10 stacji rowerowych zafundowali sponsorzy: Silesia City Center, Skanska, Murapol, TDJ Estate, Górnośląski Park Przemysłowy, Politechnika Śląska, Katowickie TBS i Galeria 3 Stawy.

– Stacja rowerowa „Politechnika Śląska” zlokalizowana jest przy budynku Politechniki przy ulicy Krasińskiego. W okresie funkcjonowania od połowy kwietnia do końca października z rowerów korzystali głównie studenci ale także okoliczni mieszkańcy oraz ludzie pracujący w ścisłym centrum Katowic, parkujący samochodami w okolicy stacji. W miesiącach trwania zajęć na uczelni każdy z rowerów wypożyczany był średnio co najmniej dwa razy dziennie – ok. 540 wypożyczeń na miesiąc. W miesiącach wakacyjnych liczba wypożyczeń była mniejsza o ok. 50 %. – mówi dr inż. Jan Filipczyk, prodziekan ds. organizacji i rozwoju wydziału transportu Politechniki Śląskiej.

W przyszłym sezonie pojawią się dodatkowe stacje rowerowe. – Już dziś wiemy, że katowicka sieć poszerzy się o kolejne 11 stacji, które mieszkańcy wybrali w tegorocznym głosowaniu Budżetu Obywatelskiego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowe stacje powstaną w Śródmieściu, Brynowie (Część Wschodnia – Os. Zgrzebnioka), Osiedlu Witosa, Bogucicach, Janowie-Nikiszowcu, Kostuchnie oraz Podlesiu.

Najpopularniejsze stacje City By Bike w 2017 roku:

  1. Katowice Rynek
  2. Silesia City Center
  3. Murapol Mariacka
  4. Księcia Henryka Pobożnego
  5. KTBS – Krasińskiego 14

Najpopularniejsze trasy w 2017 roku:

  1. KTBS – Krasińskiego 14 do Katowice Rynek
  2. Katowice Rynek do KTBS – Krasińskiego 14
  3. Powstańców – Biblioteka Śląska do Katowice Rynek
  4. Silesia City Center do Katowice Rynek
  5. Katowice Rynek do Murapol Mariacka

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.