Rower miejski / fot. UM Katowice

Ponad 103 tys. wypożyczeń w tym roku odnotował katowicki systemu rowerów miejskich. To rekord w historii miasta i świetny wynik jeżeli porównamy np. 35 katowickich stacji z 4 w Pszczynie, czy Tychach. Gorzej już gdy porównamy się np. do Łodzi, gdzie wypożyczeń było w zeszłym roku 1,5 mln – a do sierpnia tego roku ponad 800 tys. Łódź dysponuje 148 stacjami rowerowymi.

Jest z czego się cieszyć, bo mieszkańcy Katowic jeżeli mają taką możliwość, to korzystają z jednośladów.

– Inwestycja w wypożyczalnie rowerów okazała się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają, zarówno jako ze środka rekreacji, jak i transportu, co potwierdza 20 tys. zarejestrowanych osób w naszym systemie! – cieszy się prezydent Katowic Marcin Krupa.  Ponad połowa użytkowników – 11 tys. osób zarejestrowało się w tym sezonie rowerowym, który trwał do 1 listopada.

Reklama

Katowice w 2015 roku zaczynały od 3 stacji wypożyczania rowerów, w 2016 było ich 11. W tym roku 30 i dodatkowe 5, które pojawiły się w sierpniu.

System City by bike to jeden z najszybciej rozwijających się systemów rowerowych w Polsce – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City By Bike. Rekordzistką w Katowicach okazała się pani Emilia, która z rowerów skorzystała aż 401 razy. Średni czas wypożyczenia jednego roweru to w tym roku 33 minuty i 48 sekund. Najwięcej wypożyczeń, aż 24 793, dokonano w maju, a rekordowym dniem był czwartek, 18 maja, kiedy rowery wypożyczono 1333 razy.

Aż 10 stacji rowerowych zafundowali sponsorzy: Silesia City Center, Skanska, Murapol, TDJ Estate, Górnośląski Park Przemysłowy, Politechnika Śląska, Katowickie TBS i Galeria 3 Stawy.

– Stacja rowerowa „Politechnika Śląska” zlokalizowana jest przy budynku Politechniki przy ulicy Krasińskiego. W okresie funkcjonowania od połowy kwietnia do końca października z rowerów korzystali głównie studenci ale także okoliczni mieszkańcy oraz ludzie pracujący w ścisłym centrum Katowic, parkujący samochodami w okolicy stacji. W miesiącach trwania zajęć na uczelni każdy z rowerów wypożyczany był średnio co najmniej dwa razy dziennie – ok. 540 wypożyczeń na miesiąc. W miesiącach wakacyjnych liczba wypożyczeń była mniejsza o ok. 50 %. – mówi dr inż. Jan Filipczyk, prodziekan ds. organizacji i rozwoju wydziału transportu Politechniki Śląskiej.

W przyszłym sezonie pojawią się dodatkowe stacje rowerowe. – Już dziś wiemy, że katowicka sieć poszerzy się o kolejne 11 stacji, które mieszkańcy wybrali w tegorocznym głosowaniu Budżetu Obywatelskiego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowe stacje powstaną w Śródmieściu, Brynowie (Część Wschodnia – Os. Zgrzebnioka), Osiedlu Witosa, Bogucicach, Janowie-Nikiszowcu, Kostuchnie oraz Podlesiu.

Najpopularniejsze stacje City By Bike w 2017 roku:

  1. Katowice Rynek
  2. Silesia City Center
  3. Murapol Mariacka
  4. Księcia Henryka Pobożnego
  5. KTBS – Krasińskiego 14

Najpopularniejsze trasy w 2017 roku:

  1. KTBS – Krasińskiego 14 do Katowice Rynek
  2. Katowice Rynek do KTBS – Krasińskiego 14
  3. Powstańców – Biblioteka Śląska do Katowice Rynek
  4. Silesia City Center do Katowice Rynek
  5. Katowice Rynek do Murapol Mariacka

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.