Straż Miejska interweniuje przy namiocie bezdomnego mężczyzny w Katowicach / fot. Straż Miejska Katowice
Reklama

Straż Miejska oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach rozpoczęli wzmożone kontrole miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Temperatury już dają się we znaki, pogoda od dłuższego czasu nie rozpieszcza. Im zimniej, tym bardziej niebezpiecznie dla bezdomnych. Nie wszyscy niestety chcą przyjąć pomoc.

–  Strażnicy sprawdzają tereny ogródków działkowych, pustostany, zadaszone kojce na odpady stałe i inne pomieszczenia stanowiące najczęstsze schronienia dla bezdomnych – informuje Jacek Pytel ze Straży Miejskiej w Katowicach. – Wszystkim odnalezionym proponują pomoc w postaci przewiezienia do noclegowni, rozmawiają i namawiają do skorzystania z takiego wsparcia. Nie wszyscy jak się okazuje z tej pomocy chcą skorzystać, twierdząc, że są w stanie samodzielnie przetrwać zimę – dodaje.

Reklama

Noclegownie mają twarde regulaminy, które zakazują spożywania alkoholu, dla części bezdomnych jest to ograniczenie, którego nie chcą przyjąć. Choć pojawiają się różne powody, przez które pomoc jest odrzucana.

– Nie chce żyć za pana pieniądze między innymi – odpowiedział bezdomny mężczyzna strażnikowi miejskiemu, gdy ten zapytał go podczas jednej z interwencji, dlaczego nie chce przyjąć pomocy. – Proszę pana, to są pieniądze publiczne. Ja jestem zdrowy, więc powinienem sobie dać radę sam, a nie żyć na koszt podatników m.in. za wasze pieniądze – stwierdził mężczyzna.

Kilka dni temu informowaliśmy, o bezdomnym 84-latku, który mieszkał w samochodach na ulicy Stalmacha. Dwa należące do niego pojazdy, które były wypełnione śmieciami zostały odholowane po skargach mieszkańców, sam mężczyzna nie chciał przyjąć pomocy. Wcześniej strażnicy miejscy odholowali w sumie 5 jego samochodów, w których mieszkał i gromadził znalezione rzeczy.

Jak pomóc?

Pod numerem 986 Straż Miejska czeka na telefony dotyczące przebywania osób bezdomnych. W ten sposób możemy komuś uratować życie. Natomiast pod bezpłatnym numerem telefonu 987 można uzyskać informację na temat noclegów i wyżywienia. Numer jest całodobowy, będzie czynny do końca marca.

W 2016 roku policzono, że w Katowicach znajduje się 694 bezdomnych.

Reklama

1 Komentarz

  1. Problem polega w tym że ten bezdomny ma racje częściowo bo straz miejska czy policja czy jakakolwiek osoba z budżetówki żyje za pieniądze podatników. to są osoby nieproduktywne nic nie wytwarzają czy produkują

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.