Sesja Rady Miasta Katowice / for. Erdem Yildiz
Reklama

Kolejna nazwa dla skweru. Trwa maraton nazywania kolejnych ulic, placów i skwerów w Katowicach. Po październikowych zmianach nazw sześciu ulic, Rada Miasta nada nazwę dla skweru w dzielnicy Brynów. Patronem miałby zostać żołnierz i powstaniec śląski Franciszek Szymkowiak.

Do biura rady miejskiej trafił właśnie projekt uchwały w sprawie nadania placowi położonemu w dzielnicy Brynów nazwy „skwer Franciszka Szymkowiaka”. Plac położony jest w u zbiegu ulic Tadeusza Kościuszki i Alfonsa Zgrzebnioka, w sąsiedztwie zabudowań spółki Introl i przystanku tramwajowego „Brynów Zgrzebnioka”.

Reklama

Już w maju br. o uhonorowanie Franciszka Szymkowiaka wnioskowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939”. Wniosek złożono na ręce Marcina Krupy, a Komisja Organizacyjna przy radzie miejskiej na posiedzeniu w dniu 19 września 2017 roku przychyliła się do tej propozycji.

Biogram Franciszka Szymkowiaka, stanowiący załącznik do projektu uchwały, przygotowała Urszula Rzewiczok z Muzeum Historii Katowic:

Franciszek Szymkowiak – żołnierz, uczestnik powstania wielkopolskiego i III powstania śląskiego, funkcjonariusz Policji Województwa Śląskiego, zamordowany przez NKWD w Twerze.

Urodził się 16 grudnia 1894 roku w Górze (obecnie powiat jarociński w województwie wielkopolskim) w rodzinie Józefa i Agnieszki z domu Augustyniak. Podczas I wojny światowej walczył w armii niemieckiej. W 1918 roku brał udział w powstaniu wielkopolskim, a nastepnie uczestniczył w wojnach: polsko-ukraińskiej w 1919 roku i polsko-sowieckiej w 1920 roku. Po zakończeniu tej ostatniej przyjechał na Górny Śląsk i wziął udział w III powstaniu śląskim. Po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski wstąpił do Policji Województwa Śląskiego. Pełnił służbę jako funkcjonariusz w Komendzie Miejskiej, a także Powiatowej w Katowicach.

We wrześniu 1939 roku uczestniczył w obronie Katowic. Brał udział w rozbiciu oddziału Freikorpsu przy obecnej ul. Warszawskiej. Dnia 3 września 1939 roku wraz z pozostałą Policją Województwa Śląskiego ewakuował się na wschód. Został zamordowany przez NKWD 13 kwietnia 1940 roku.

Za zasługi odznaczono go licznymi odznaczeniami, także pośmiertnymi. Decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z dnia 1 października 2007 roku jako ofiara zbrodni katyńskiej został pośmiertnie awansowany do stopnia służbowego aspiranta Policji Państwowej. Był postacią związaną z Górnym Śląskiem i Katowicami od III powstania śląskiego do września 1939 roku. Tutaj położył swe zasługi w pracy zawodowej oraz w walce o polski Górny Śląsk, dlatego też wskazane jest jego upamiętnienie w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.