Reklama

Do konsultacji społecznych trafił projekt uchwały, nadającej imię ks. biskupa Tadeusza Szurmana dla ulicy w dzielnicy Ligota. Chodzi o drogę, łączącą ul. Piotrowicką z ul. Książęcą. Konsultacje w tej sprawie z mieszkańcami potrwają do 10 listopada.

Prezydent Katowic ogłosił konsultacje projektu uchwały w sprawie nadania ulicy położonej na terenie miasta nazwy „biskupa Tadeusza Szurmana”. Nowa droga biegnie od ul. Piotrowickiej, w kierunku zachodnim, do ul. Książęcej. To nowy łącznik, stanowiący skrót między ulicami Piotrowicką a Kijowską.

Reklama

O upamiętnienie osoby księdza biskupa Tadeusza Szurmana w lipcu br. zawnioskował biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – ks. Marian Niemiec. Wniosek trafił do przewodniczącej Rady Miasta Katowice Krystyny Siejnej, a Komisja Organizacyjna przy radzie miejskiej 19 września br. przychyliła się do tej propozycji. Do nazwania zaproponowano ulicę w dzielnicy Ligota.

Uwagi do projektu uchwały w sprawie nadania nazwy można zgłaszać do 10 listopada br., m.in. na platformie konsultacji społecznych.

Biogram Tadeusza Szurmana, stanowiący załącznik do projektu uchwały, został opracowany przez Urszulę Rzewiczok z Muzeum Historii Katowic:

Tadusz Szurman / fot. Jan Szturc / Wikipedia

Biskup Tadeusz Szurman – duchowny luterański, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach.

Urodził się 9 lipca 1954 roku w Simoradzu. Studiował teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Studia ukończył w 1978 roku. Na urząd duchownego luterańskiego został ordynowany 19 listopada tego samego roku przez biskupa Janusza Narzyńskiego w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim. Pracował w parafii w Świętochłowicach – najpierw jako wikariusz, a następnie proboszcz. Od 1982 do 1986 roku był duszpasterzem młodzieżowym diecezji katowickiej, zaś w latach 1984-1990 – ogólnopolskim duszpasterzem młodzieży i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej Polskiej Rady Ekumenicznej. Przez dwa lata pełnił funkcję administratora w parafii w Zabrzu. W latach 1993-2004 był proboszczem parafii w Katowicach. Piastował funkcję radcy diecezjalnego oraz prezesa Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, który jest najwyższą władzą tego Kościoła. W październiku 2001 roku został wybrany przez Synod Diecezjalny biskupem diecezji katowickiej.

Był autorem wielu artykułów z dziedziny teologii, spraw społecznych i historii, Współpracował z kwartalnikiem „Myśl Protestancka” oraz zasiadał w radzie redakcyjnej kwartalnika „Ewangelik”. Wydawał własną twórczość poetycką. Inicjował wiele przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, za co był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą im. Karola Miarki. Zmarł 30 września 2014 roku w Katowicach. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim przy ul. Francuskiej w Katowicach.

Biskup Tadeusz Szurman żywo uczestniczył w życiu społecznym i kulturalnym Katowic. Był głęboko zaangażowany w pielęgnowanie historii miasta i pamięci o jego założycielach. W 2000 roku przy parafii zostało otwarte muzeum. Dwa lata później dzięki staraniom biskupa powstał obelisk upamiętniający dawny cmentarz ewangelicki, zlokalizowany przy dzisiejszej ul. Damrota. Przejawem jego szczególnej troski o historię i zabytki Katowic był gruntowny remont kościoła parafialnego, będącego najstarszą świątynią murowaną na terenie miasta. Doceniając jego zaangażowanie, 19 grudnia 2012 roku Rada Miasta Katowice nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Katowice. Osoba biskupa Tadeusza Szurmana w pełni zasługuje na upamiętnienie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.