Autobusy się spóźniają, a KZK GOP nie jest w stanie podać ich sumy, ale podaje kary finansowe jakie nałożył na jednego z przewoźników – PKM Katowice. Za to, że autobusy nie jeździły zgodnie z rozkładem.

W sierpniu pisaliśmy, że radny Marek Nowara z RAŚ na prośbę mieszkańców dopytuje o skalę i przyczyny opóźnień na liniach KZK GOP. Skali wtedy nie podano, ale za to rajca dowiedział się, że winy KZK GOP tutaj nie ma.

– Na prośbę mieszkańców Katowic, pasażerów korzystających z usług KZK GOP, w związku z licznymi przypadkami opóźnień w kursowaniu linii autobusów zwracam się z prośbą o wystąpienie do władz KZK GOP o przekazanie informacji na temat tego uciążliwego zjawiska – napisał radny do prezydenta Katowic. – Będę wdzięczny za dane dotyczące sumy spóźnień na katowickich liniach przewoźnika z ostatnich trzech miesięcy – dodał Nowara.

Reklama

Opóźnienia były i będą

KZK GOP w rozkładach jazdy stara się uwzględnić korki, sygnalizację świetlną czy ograniczenia prędkości. Nie wszystko jednak da się przewidzieć. Gdy zostanie np. zamknięty tunel, lub dojdzie do kolizji, to tego typu zdarzenia potrafią mocno opóźnić linie autobusowe.

– Opóźnienia wynikają najczęściej ze wzmożonego ruchu w centrum miasta, zwłaszcza w godzinach szczytów komunikacyjnych, jak również prac remontowych, utrudniających płynne przemieszczanie się autobusów – stwierdził Marek Kopel zastępca przewodniczącego zarządu KZK GOP. – W projektowanych rozkładach jazdy nie sposób jednak uwzględnić sytuacji nieprzewidywalnych, mających charakter losowy, które z natury rzeczy również mają wpływ na punktualną realizację rozkładu jazdy (wpływ warunków pogodowych, wypadków drogowych czy przypadków zamknięcia tunelu pod Rondem im. Gen. Ziętka) – dodał przedstawiciel KZK GOP.

Liczby i kary

Związek nie był w stanie podać sumy spóźnień autobusów w okresie ostatnich trzech miesięcy. Linie na terenie Katowic są obsługiwane przez kilku operatorów, a odnotowane opóźnienia mają różną wartość i zróżnicowany charakter.

Mimo to, udało się wydobyć informacje ciekawą informację od KZK GOP. Służby kontrolne Związku od początku stycznia do 15 września 2017 roku skontrolowały co najmniej 27.121 kursów na liniach autobusowych obsługiwanych przez PKM Katowice. Stwierdziły 218 przypadków opóźnień w realizacji rozkładu jazdy, te stanowiły podstawę do naliczenia kar umownych na kwotę 20.928 zł .

– Kwota kar umownych nałożonych na operatorów publicznego transportu zbiorowego nie jest uzależniona od sumy spóźnień zanotowanych na liniach komunikacyjnych lecz od liczby stwierdzonych tego rodzaju nieprawidłowości – pokreślił przedstawiciel KZK GOP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.