Kupili nowe autobusy. Będą jeździły po centrum Katowic 

Kupili nowe autobusy. Będą jeździły po centrum Katowic. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach kupiło 10 nowych autobusów. Wszystkie niskopodłogowe, klimatyzowane, z WiFi wyposażone w ładowarki USB. Będą jeździły głównie po centrum i w kierunku Chorzowa.

W sumie na katowickie trasy wyjechało 5 krótkich i 5 długich autobusów. Krótkie to koszt 876 tys. zł netto, długie to niemal 1,2 mln. zł za sztukę.

– Autobusy spełniają najwyższe standardy – powiedział Marcin Krupa prezydent Katowic.  Kupione MAN-y mają nowoczesne silniki, spełniają normę euro 6  – Mają przede wszystkim wpływać na poprawę środowiska – podkreślił Krupa.

Reklama

Pojazdy zastąpią wysłużone, 18 – 20 letnie pojazdy marki Neoplan i MAN.

– Pojazdy, które kupiliśmy dla naszych pasażerów są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, automatycznie dostosowującą temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej. Do innych udogodnień należą: duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu, na którym pojawiają się informacje o trasie przejazdu, głosowe zapowiedzi przystanków, monitoring przestrzeni pasażerskiej, dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych, alfabet Braille’a na przyciskach, czy tzw. „przyklęk” i platforma dla wózków inwalidzkich. Dla wygody pasażerów w każdym z nowych autobusów znajdują się ładowarki USB oraz darmowa sieć WiFi – podsumowuje Helena Ulanowska, prezes PKM Katowice.

Wkrótce w mieście pojawią się kolejne pojazdy. 15 autobusów krótkich dotrze do Katowic w grudniu, a ostatnia dostawa nastąpi w marcu przyszłego roku.

Zakupy są kontynuacją realizowanego od dwóch lat projektu dofinansowanego w ramach ZIT RPO WSL 2014 – 2020, który obejmuje łącznie zakup 100 autobusów.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 21 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.