Marcin Krupa prezydent Katowic i Krzysztof Zaczek prezes Szpitala Murcki / fot. InfoKatowice.pl

Dzisiaj prezydent Katowic przedstawił plan naprawczy dla Szpitala Murcki. W sumie miasto do 2021 roku chce wydać na jednostkę 88 mln zł, z czego 62 mln na inwestycje m.in. budowę nowego pawilonu, a około 26 mln zł to straty, które szpital będzie generował do 2021 roku. Czy jednostka po 2021 roku wyjdzie na prostą? Tego nikt nie gwarantuje, ale jest na to szansa.

Dzisiaj na sesji Rady Miasta radni mają przyjąć zmiany w budżecie miasta i dokapitalizować Szpital Murcki kwotą 1,5 mln zł. To ma być początek wdrażania planu naprawczego dla szpitala, który po ponad pół roku został w końcu przedstawiony.

Z dwóch wariantów wybrano ten droższy, ponieważ jest szansa na to, że szpital po 2021 roku wyjdzie na prostą, chociaż gwarancji nikt nie daje.

62 mln zł mają zostać wydane na remont i termomodernizacje dwóch z czterech budynków szpitala. Z tych pieniędzy powstanie też nowy pawilion, w którym powstanie m.in. centralna izba przyjęć, chirurgia, ortopedia, oddział chorób wewnętrznych, zaplecze diagnostyczne, oddział anestezjologi i intensywnej terapii. W sumie z obecnych 180 łóżek liczba ma się zwiększyć do około 240.

– Budowa nowego pawilonu to będzie koszt prawdopodobnie ponad 40 mln zł – powiedział Krzysztof Zaczek prezes Szpitala Murcki. W tym roku mają ruszyć prace projektowe i mniejsze prace przy istniejących już budynkach. Natomiast  budowa nowego pawilonu ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku.

88 mln zł to nie są pieniądze, które w całości będą wydatkowane z budżetu miasta Katowice. – Będziemy chcieli sięgnąć po środki unijne – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic, ale procedura tutaj jest trudna do przejścia. Miasto nie wyklucza też pożyczek na preferencyjnych warunkach. – Myślę, że uda nam się wynegocjować dobre warunki do inwestowania w szpital – powiedział prezydent Katowic.

Posłuchajcie co powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic zapytany o finansowanie planu naprawczego: 

 

Bieżące utrzymanie szpitala natomiast będzie na barkach miasta. Magistrart na ten cel planuje przeznaczać około 5 mln zł rocznie.

Co gdy szpital po 2021 roku nadal będzie generował straty? – Działanie w służbie zdrowia, to jest trochę taka ruletka – powiedział prezydent Katowic. Nie wiadomo jeszcze choćby jakie zmiany przyniesie nowy okres kontraktowania. Plan naprawczy natomiast przeszedł zewnętrzny audyt, który przygotowała spółka Formedis. Audyt (jego koszt to prawie 50 tys. zł. ) pozwolił miastu pozytywnie ocenić przygotowany dokument.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.