Obrady GZM / fot. UM Katowice / Twitter

Po triumfuje. Marcin Krupa w końcu przegłosowany. Po dwutygodniowej przerwie dzisiaj zostały wybrane władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wcześniej szefostwo metropolii nie zostało wybrane z powodu braku porozumienia między związanymi z PO i PiS włodarzami miast. Metropolia ma dysponować od 2018 roku kilkuset milionowym budżetem. Tylko do końca tego roku na działalność będzie miała ponad 12 mln zł. 

Po raz kolejny na stanowisko przewodniczącego zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii  zgłoszono kandydaturę Marcina Krupy, prezydenta Katowic. To odpowiednik przewodniczącego rady miasta. Zgłosił go Andrzej Dziuba prezydent Tychów – silnie związany z Platformą Obywatelską. Wcześniej doszło do porozumienia między podzielonymi między PiS i PO włodarzami miast.

Reklama

Do dwóch razy sztuka

Dwa tygodnie temu, gdy po raz pierwszy głosowano kandydaturę prezydenta Katowic, ten nie uzyskał podwójnej większości. Wtedy miał arytmetyczną większość głosów włodarzy miast, ale reprezentowali oni zbyt małą liczbę mieszkańców liczącej 2,1 mln osób metropolii.

Dzisiaj na oddanych 41 głosów, 39 było na tak i 2 delegatów wstrzymało się od głosu. Marcin Krupa został przewodniczącym zgromadzenia GZM i przejął prowadzenie obrad.

Marcin Krupa podziękował Markowi Koplowi, który wycofał się kandydowania na szefa metropolii. – Czeka nas tylko teraz sama przyjemność z pracy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – powiedział prezydent Katowic i zaznaczył, że chce godnie reprezentować 41 gmin.

PO bierze metropolię z nutką Katowic w tle

Zbigniew Podraza prezydent Dąbrowy Górniczej zgłosił kandydaturę wicemarszałka Kazimierza Karolczaka na przewodniczącego zarządu GZM. Nikt nawet nie wspomniał o mocno forsowanym kilka tygodni temu przez włodarzy związanych z PiS Adamie Ostaleckim, dyrektorze w Urzędzie Wojewódzkim. Sam wojewoda nie pojawił się na głosowaniu.

37 delegatów opowiedziało się za kandydaturą Karolczaka, 1 delegat był przeciw i 3 wstrzymało się od głosu.

– Bardzo serdecznie gratuluję panie Kazimierzu. Mam nadzieję na ścisłą i dobrą współpracę – powiedział prezydent Katowic.

Do zarządu metropolii weszli Danuta Kamińska skarbniczka miasta Katowice, Krzysztof Zamasz, który za czasów PO związany był ze spółkami energetycznymi oraz Grzegorz Kwitek urzędnik związany z gliwickim magistratem. Do zarządu weszła również Karolina Wadowska, prezes Parku Przemysłowo Technologicznego z Piekar Śląskich EkoPark.

 Andrzej Pilot działacz PSL, obecnie prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie uzyskał podwójnej większości głosów i nie wszedł do zarządu.

Budżet metropolii na rok 2017 będzie wynosił 12,3 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.