FOTO: http://pl.wikipedia.org/

Opowiedzą o Szopienicach: Trzy spacery historyczne i trzy tematy. Fundacja z Pasją organizuje spacery po katowickiej dzielnicy Szopienice, pierwszy już w czwartek.

17 sierpnia, o godz. 17:00 zaplanowano spacer pt. „Historia żydów i katolików w Szopienicach”. 21 sierpnia, godz. 17:00 „Dzieje parafii ewangelickiej w Roździeniu – Szopienicach”, a  22 sierpnia, godz. 17:00 „Szopienice śladami Kazimierza Kutza”. Wszystkie spacery są darmowe, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zapisywać można się na fundacjazpasja.pl.

Reklama

– Na pierwszym z nich wrócimy do XIX wieku,czyli czasów, gdy w Szopienicach i Roździeniu mieszkali obok siebie katolicy, ewangelicy i Żydzi; imigranci zarobkowi z Królestwa Polskiego (np. Sosnowca), Galicji (Jaworzna), przybysze z Włoch czy urzędnicy z Niemiec. Wrócimy do czasów budowy kościoła św. Jadwigi i poszukamy śladów osób, które obchodziły szabat. Przypomnimy ludzi, którzy cieszyli się autorytetem: ks. Konrada Ściborskiego, ks. Józefa Dembończyka czy doktora Stauba. To będzie krótkie repetytorium z historii szopienickiego Kościoła i gminy żydowskiej – informuje Sandra Braksator z Fundacji z Pasją.

Spacer poprowadzi Daniela Dylus  – nauczycielka języka polskiego w VI LO im. Jana
Długosza. Do jej głównych zainteresowań należy: historia języka polskiego na Śląsku, dialektologia, język religijny oraz dzieje Szopienic. Niebawem ukaże się jej publikacja pt.: „Polszczyzna w działalności Kościoła katolickiego na terenie
Wielkich Katowic (do 1922 roku)”.

Podczas kolejnego spaceru odbędzie się wędrówka po ewangelickich śladach w Szopienicach (a właściwie w Roździeniu). Będzie można odwiedzić miejsce spoczynku roździeńskich protestantów, zobaczyć  miejsce w którym miała pierwotnie stanąć ewangelicka świątynia, a tuż za  nią znajdowała się wybudowania wcześniej protestancka szkoła, która runęła podczas wielkiej katastrofy w Roździeniu. Następnie uczestnicy udadzą się na spacer po najbardziej reprezentacyjnej ulicy dawnego Roździenia, przy której mieszkali znani ewangeliccy aptekarze, architekci i pastorzy.

Ten spacer poprowadzi Michał Malina – historyk, lokalny społecznik i kolekcjoner starych pocztówek. Założyciel i redaktor naczelny dzielnicowego portalu Szopienice.org. Radny Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec. W wolnych chwilach zwiedza najskrytsze zakątki Śląska.

Śladami Kazimierza Kutza to ostatni z trzech spacerów.

–  W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser, kościół ewangelicki w którym nagrywał sceny do swoich filmów oraz przypomnimy miejsca ważne dla Kutza jak np. nieistniejąca już hala HKS, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki teatralne – zaznacza Sandra Braksator z Fundacji z Pasją

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.