Marcin Krupa prezydent Katowic wraz z dziećmi / fot. Wojciech Hrynaszkiewicz

Wodny plac zabaw to pierwsza tego typu inwestycja dla dzieci w Katowicach. Powstała przy ul. Pułaskiego, na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów, naprzeciwko istniejącego już „zwykłego” placu zabaw. Jest efektem realizacji projektu zgłoszonego do katowickiego Budżetu Obywatelskiego.

Wodny plac zabaw to teren dla dzieci, w którym znajdują się atrakcje zasilane wodą. Katowicki projekt obejmuje strefę dla dzieci młodszych i starszych. Na jego terenie pojawiły się kolorowe urządzenia z dyszami, tryskaczami i fontannami, m.in.: armatka wodna, kwiatki nabierające wodę, wodne owady i gejzer ziemny.

– Jest to przestrzeń umożliwiająca wspólne, rodzinne spędzanie czasu. To kolejna dodatkowa atrakcja Doliny Trzech Stawów, która przyciąga co roku dziesiątki tysięcy katowiczan i gości z całej aglomeracji lubiących aktywny wypoczynek na łonie przyrody – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Teren placu zabaw jest ogrodzony a także monitorowany przez kamerę włączoną w system Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy. Dodatkowo w projekcie zadbano o elementy małej architektury: ławki i siedziska oraz stojaki dla rowerów, a także zaplecze sanitarne z natryskiem. Kosz inwestycji to ok. 1,5 mln zł. Z wodnego placu zabaw będzie można korzystać bezpłatnie w godzinach 9:00 – 21:00.

Pomysłodawczynią zgłoszenia tego projektu do budżetu obywatelskiego jest Monika Woźniak, mieszkanka Katowic. – Często jeździliśmy z rodziną do Tychów, aby syn bawił się na wodnym placu zabaw przy jeziorze Paprocany. Przy okazji jednej z takich wizyt w Tychach, doszłam do wniosku, że nasza Dolina Trzech Stawów jest idealnym miejscem, żeby podobny plac zabaw powstał w Katowicach. Wiedziałam, że w Katowicach uruchomiono Budżet Obywatelski i że można składać wnioski. Udało się – wodny plac zabaw powstał na Dolinie Trzech Stawów. – mówi Monika Woźniak.

Projekt został wybrany do realizacji w 2016 r. w ramach tzw. projektów ogólnomiejskich i otrzymał aż 13 078 głosów mieszkańców Katowic. Jednak m.in. ze względu na specyficzne uwarunkowania hydrologiczne pierwotnej lokalizacji, skutkujące m.in. okresowym zalewaniem terenu, nastąpiła konieczność wskazania przez urzędników nowego obszaru na realizację inwestycji. Wnioskodawczyni zaakceptowała taką zmianę. W związku z powyższym realizację przesunięto na 2017 rok.

Wodny plac zabaw w liczbach:

– 318 m2 nawierzchni poliuretanowej w niecce placu,
– 491 m2 nawierzchni z kostki betonowej dookoła placu,
– 18 zabawek wodnych,
– 7 lamp oświetleniowych,
– 5 ławek parkowych,
– użyto blisko 400 m okablowania,
– 6 różnego rodzaju pomp,
– 2 filtry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.