Rys. Obszary najbardziej zagrożone hałasem drogowym w Katowicach / fot. UM Katowice
Reklama

W Katowicach chcą ograniczyć emisję hałasu do środowiska, a tym samym poprawić komfort życia mieszkańców. Powstał Program ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Katowice na lata 2017-2022” – to drugi tego typu dokument, który stanie się prawem miejscowym po głosowaniu miejskich radnych. Kosztował ponad 191 tys. zł.

– Program został stworzony na podstawie gruntownej analizy efektywności dostępnych środków obniżenia hałasu. Opracowując niniejszy dokument, wzięliśmy pod uwagę nie tylko wyniki mapy akustycznej, ale także tendencje rozwojowe miasta, skargi mieszkańców oraz możliwości katowickiego budżetu. Dzięki temu dostosowano program do polityki ekologicznej, rozwojowej i finansowej miasta – mówi Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice

Reklama

Walka z hałasem w mieście to zadanie przewidziane na długie lata.

Co powoduje największy hałas?

Dominującym źródłem hałasu w mieście jest hałas drogowy. Drogami powodującymi największe zagrożenie hałasem (największe przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu na terenach licznie zamieszkałych) są ulice: Panewnicka, Krucza, Kochłowicka, Bielska, Siemianowicka, Pszczyńska, Al. Roździeńskiego, Murckowska, Al. Górnośląska, Chorzowska, Gliwicka, Bocheńskiego, Józefowska, Mikołowska, Brynowska, Jankego, Armii Krajowej, Szarych Szeregów, Bagienna, Autostrada Małopolska, Oswobodzenia, Dębowa, Agnieszki, Bytkowska.

Na warunki akustyczne określane jako „niedobre” narażone jest 1,635 km2 powierzchni miasta i 35,7 tys. mieszkańców*.

Sporadyczne jest występowanie warunków akustycznych określanych jako „złe”, tj. takich w których przekroczenia dopuszczalnych wartości hałasu wynoszą 10 – 15 dB oraz 15 – 20 dB.  Przekroczenia dla hałasu drogowego powyżej 20 dB, reprezentujące stan „bardzo zły”, nie występują na obszarze miasta.

Z raportu wynika, że liczba osób narażonych na hałas pochodzący od ruchu drogowego w przedziale 55-60 dB wynosi 72 800 (prawie 25 % odsetka narażonych), w przedziale 60-65 dB – 64 700 (22%), w przedziale 65-70 dB – 46 700 (16%), w przedziale 70-75 dB – 16 700 (5,7%), powyżej 75 dB – 1700 (0,58 %).

Hałas tramwajowy

Generatorem hałasu w mieście jest też komunikacja tramwajowa, jednak nie stanowi istotnego źródła hałasu. Przekroczenia dopuszczalnych wartości hałasu związanych z transportem tramwajowym wynoszą nie więcej niż 5 dB. Ponadto, problem ten dotyczy bardzo małego obszaru miasta, 0,003 km2 *. Na ponadnormatywny hałas narażonych jest ok. 350 osób.

Mając na względzie ograniczenie hałasu tramwajowego, Tramwaje Śląskie S.A. modernizują sieć tramwajową, m.in. w ramach programu „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Ponadto realizowane są dodatkowe działania powodujące obniżenie hałasu, tj. szlifowanie szyn tramwajowych i eliminacja połączeń łubkowych. Wymieniany jest też tabor.  Całość taboru tramwajowego wykorzystywanego przez Tramwaje Śląskie to 317 pojazdów, z czego na region katowicki przypada 105 z nich. Większość stanowią tramwaje typu 105N (część z nich została zmodernizowana i unowocześniona). Realizowana jest stopniowa wymiana taboru, m.in. poprzez zakup nowoczesnych tramwajów Pesa 2012N.

Hałas kolejowy

Z dokumentu wynika, że transport kolejowy powoduje niewielkie zagrożenie ponadnormatywnym hałasem na terenie Katowic. Wyniki analizy pokazują, że dla wskaźnika LDWN warunki określane jako „niedobre” występują na powierzchni ok. 0,084 km2. Na obszarach tych znajduje się 315 lokali mieszkalnych, w których zameldowanych jest łącznie ok. 620 osób.

Hałas lotniczy

W opracowaniu zwrócono również uwagę na transport lotniczy. Na terenie Katowic zlokalizowane jest lotnisko sportowe Muchowiec, użytkowane przez Aeroklub Śląski. Ze względu na swój charakter eksploatowane jest przede wszystkim przez użytkowników prywatnych, zaś flotę powietrzną wykorzystywaną na lotnisku stanowią głównie ultralekkie statki, np. DV1 Skylark, Cessna 150, Cessna 172S czy PZL 104 Wilga.

Hałas związany z eksploatacją lotniska Muchowiec, jedynego na terenie Katowic, w niewielkim stopniu ingeruje w warunki akustyczne panujące w mieście w ujęciu średniorocznym. Wynika to m.in. ze sportowego charakteru lotniska, usytuowania z dala od zabudowy chronionej, a także niewielkiej liczby operacji lotniczych w ciągu doby (przy zupełnym ich braku w porze nocnej). Efektem tego jest niewielki zasięg oddziaływania hałasu lotniczego w Katowicach.

Hałas przemysłowy

Hałas przemysłowy stanowi drugie co do istotności, po hałasie drogowym, źródło hałasu w mieście. Generowany jest w głównej mierze przez znajdujące się na terenie Katowic kopalnie, a także parkingi sąsiadujące ze wielkopowierzchniowymi obiektami handlowymi (galerie, centra handlowe, hipermarkety). Oddziaływanie tego typu hałasu skutkuje występowaniem przekroczeń do 10 dB, tj. warunków akustycznych „niedobrych”, na obszarze 0,199 km2 *, co obejmuje ok. 1940 mieszkańców.

Występowanie warunków akustycznych „złych”, spowodowanych działalnością na terenie zakładów przemysłowych, dotyczy 0,006 km2 powierzchni i ok. 140 osób*.

Przykłady zrealizowanych działań od momentu przyjęcia poprzedniego programu:

  • Szlifowanie szyn tramwajowych
  • Eliminacja połączeń łubkowych szyn tramwajowych, np. naprawa toru na odcinku Katowice Szopienice Dwór – ul. Ratuszowa, w rejonie przystanku Załęże Dwór.
  • Przebudowa torowiska tramwajowego w Katowicach Szopienicach na odcinku od skrzyżowania z ul. Brynicy do skrzyżowania z ul. Ratuszową
  • Modernizacja torowiska wbudowanego w jezdnię ul. Obrońców Westerplatte w Katowicach
  • Modernizacja odcinka linii tramwajowej 6/41 w Katowicach od Wesołego Miasteczka do Pętli Zachodniej przy Stadionie Śląskim.
  • Od momentu przyjęcia poprzedniego programu przyjęte zostały 42 uchwały Rady Miasta Katowice, dotyczące miejscowych planów, w których treści zawarto zapisy z zakresu ochrony przed hałasem.
  • Budowa ekranów akustycznych w newralgicznych punktach w mieście
  • Najbardziej wiarygodnym sposobem oceny skuteczności podjętych działań z zakresu ochrony przed hałasem jest wykonanie pomiarów hałasu przed i po zastosowaniu poszczególnych rozwiązań. W przypadku inwestycji poczynionych w ramach POŚpH 2010 dla miasta Katowice, tego typu analizy zostały przeprowadzone dla modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Chorzowskiej. Wykonane pomiary akustyczne wykazały, na podstawie metody rejestracji poziomów dźwięku pojedynczych przejazdów, obniżenie hałasu tramwajowego na skutek przeprowadzonej inwestycji.
Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.