Kamienica przy ul. 1 Maja 53 / foto: Christine Danielyan
Reklama

Kontynuujemy temat Lokalnego Programu Rewitalizacji na Lata 2016-2022, nad przyjęciem którego będą głosować katowiccy radni. Tym razem przyjrzymy się kolejnej wytypowanej do rewitalizacji dzielnicy jaką jest Zawodzie.

Zawodzie zajmuje obszar ponad 70 ha, a mieszka tam 6 049 osoby, co stanowi 2,9 procent mieszkańców Katowic. Główne problemy trapiące dzielnice to ubóstwo i wykluczenie społeczne, zły stan środowiska oraz zły stan techniczny budynków. Natomiast główne cele rewitalizacji, to poprawa atrakcyjności mieszkaniowej i usługowej dzielnicy wraz z podniesieniem poziomu aktywności zawodowej i społecznej mieszkańców, a także wzrost znaczenia Zawodzia w rozwoju społeczno-gospodarczym Katowic.

Reklama

Wśród pozytywnych aspektów dzielnicy wyróżniono wielokondygnacyjne budynki mieszkalne tzw. „Gwiazdy” na Os. Roździeńskiego (zarówno pod względem kształtu, jak i wysokości), zabytkowy budynek dawnego ratusza gminy Bogucice-Zawodzie, zwarty ciąg kamienic, w tym tych secesyjnych wzdłuż ulicy 1 maja, które wymagają remontów.

„Należy także podkreślić pozytywny wpływ na atrakcyjność obszaru zmodernizowanego w ostatnich latach torowiska tramwajowego (Katowice-Sosnowiec) umożliwiającego szybkie skomunikowanie terenów mieszkalnych Zawodzia ze ścisłym centrum Katowic oraz ciągów spacerowo-rowerowych zlokalizowanych w ramach deptaków wzdłuż Rawy. Atrakcyjność dzielnicy obniżają zaniedbane fasady i niski standard techniczny kamienic zlokalizowanych w ciągu ul. 1-go Maja”czytamy w LPR.

Niestety, w dzielnicy występuje duża koncentracja rodzin korzystających z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – czy to z tytułu ubóstwa, czy ogólnej nieporadności życiowej.

W dzielnicy występuje również duża liczba bezrobotnych – w tym kobiet – bezrobotnych długookresowo oraz bez kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, a także bardzo wysoką koncentrację bezrobotnych korzystających z pomocy MOPS. Według urzędników, to właśnie na Zawodziu jest najgorsza sytuacja w skali miasta jeżeli chodzi o rynek pracy.

Sytuacja Zawodzia pogarsza się przez kilka czynników wyróżnionych w diagnozie katowickiego magistratu. Po pierwsze przez zły stan techniczny budynków (głównie w rejonie 1 Maja) oraz ich otoczenia –  tereny zielone, place, skwery, podwórka, które są zaniedbane. W dodatku w dzielnicy występuje problem z czystością otoczenia, pogorszyła się też jakość życia mieszkańców os. Gwiazdy przez wzmożony ruch, chodzi o  nadmiernie uczęszczany łącznik ul. Bogucickiej z ul. Dudy Gracza.

„Drugi z czynników wiąże się z niskim poczuciem bezpieczeństwa publicznego wśród mieszkańców obszaru, które determinowane jest m.in. rozbojami i kradzieżami oraz – zdaniem uczestników konsultacji społecznych – likwidacją posterunku Policji na Os. Gwiazdy. Potwierdzają to także wyniki diagnozy, w której zidentyfikowano wysoką koncentrację przestępstw, rozbojów oraz przemocy w rodzinie. Za niezadawalającą uznaje się ponadto aktywność mieszkańców obszaru w reakcjach na przestępczość pospolitą oraz dbałość o mienie społeczne”wyliczają urzędnicy.

W dzielnicy nie ma też przestrzeni umożliwiających wypoczynek na wolnym powietrzu (siłowni plenerowych, placów zabaw), negatywnie postrzegane jest także niedokończenie inwestycji związanych z Bulwarami Rawy, do tego występują problemy z niską emisją i odpadami niebezpiecznymi na terenie Zawodzia.

Co trzeba zrobić?

W LPR wyróżniono potrzebę zadbania o rozwój infrastruktury transportowej w dzielnicy, co przyczyni się do zmniejszenia ruchu samochodowego i jego negatywnego oddziaływania na mieszkańców. Należy też zadbać o tereny zielone, wypoczynkowe, rozwój oraz poprawę tras pieszych i rowerowych.

Potrzebna jest poprawa bezpieczeństwa, a także stworzenie szans na rozwój zawodowy i osobowy oraz pobudzanie kreatywności poszczególnych grup mieszkańców, w tym zagrożonych wykluczeniem społecznym. Powinno się też rozwijać zainteresowania i wspierać pasje dzieci i młodzieży, w tym z rodzin dotkniętych problemem ubóstwa i bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych.

Zdaniem urzędników miasto musi poprawić atrakcyjność inwestycyjną Zawodzia oraz wykreować nowy profil „gospodarczo-technologiczny dzielnicy”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.