Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia już drugi raz organizuje warsztaty dla dzieci podczas lata. Przez cały tydzień, w dniach od 3 do 7 lipca, hale zamienią się w miasto, w którym kluczową rolę odgrywają najmłodsi obywatele.

Miasto Dzieci jest edukacyjną zabawą, przeznaczoną dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Uczestnicy bawiąc się w dorosłe zawody uczą się dysponowania i gospodarowania budżetem, a także pracy w grupie i odpowiedzialności za powierzone im przedmioty. Pomysłodawczynią realizacji projektu w Walcowni jest Grażyna Krumeich.

Projekt realizowany jest równolegle: także w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (Kolejowe Miasto Dzieci) oraz w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Górnicze Miasto Dzieci).

Reklama

Przez cały tydzień, w dniach od 3 do 7 lipca, w godzinach od 10.00 do 15.30 dzieci mają zapewnioną zabawę, opiekę i posiłki (obiad i poczęstunek).

Jak będzie wyglądał przykładowy dzień w mieście dzieci w Walcowni?
Spotykamy się o 10.00 i dzieci zgłaszają się do “urzędu pośrednictwa pracy”, gdzie wybierają pracę spośród ofert: redakcja gazety, straż miejska, muzealnik, stolarnia, teatr, miejskie przedsiębiorstwo porządkowe, cukiernia, kwiaciarnia, krawiec, plastyk, herbaciarnia, szpital.  Dzieci “pracują” (czyli bawią się w “dorosłe” zawody) pod opieką osób prowadzących i tworzą produkty za które otrzymują cynkole – to specjalna waluta stworzona na potrzeby warsztatów w Walcowni. Te “pieniądze” dzieci mogą wymienić w muzealnym sklepiku na produkty, które powstały podczas pracy kolegów i koleżanek: np. ładnie zapakowana herbata. Pod koniec każdego dnia dzieci biorą udział w dziecięcej radzie Miasta i decydują o losach swojego miasta, w którym pracują. Dodatkowo, w ostatnim dniu  warsztatów, w piątek dzieci spotkają się ze strażakami i policją oraz policyjną maskotką-Sznupkiem. Na zakończenie Hutniczego Miasta Dzieci młodym obywatelom wręczone zostaną pamiątkowe upominki – opowiada nam Sandra Jaworudzka, pracownik Walcowni.

Na warsztaty zostało jeszcze kilka miejsc. Udział w zajęciach jest bezpłatny, obowiązują zapisy telefoniczne lub mailowe: tel. 727 600 186, walcownia@muzeatechniki.pl

Miejsce:
Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA, Katowice – Szopienice
ul. 11 Listopada (wjazd od ulicy Roździeńskiej 25)

http://www.walcownia.org/

O WALCOWNI pisaliśmy także przy okazji Dnia Hutnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.