Tężnia solankowa / fot. UM Katowice

Miasto tłumaczy się z opóźnienia w budowie tężni solankowej: Miała powstać w 2017 roku, ale tak nie będzie. Miasto wprowadziło poprawki – jak samo zaznacza, na lepsze – i tężnia solankowa, która miała być zrealizowana w 2017 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego, będzie gotowa w lipcu 2018 roku. Jesienią przyszłego roku mają odbyć się wybory samorządowe. Rzecznik Urzędu Miasta Katowice tłumaczy nam powody opóźnienia inwestycji, te nie mają mieć nic wspólnego z wyborami, a z rozmachem przy budowie tężni.  

15 tys. głosów otrzymał projekt budowy tężni solankowej w Parku Zadole w katowickiej Ligocie, ta ma leczyć powietrzem. Tężnia miała kosztować w sumie 2,1 mln złotych, ale miasto postanowiło poprawić projekt i dołożyć 500 tys. zł.

– Tereny przy tężni zostaną wzbogacone o zieleń, a także małą architekturę, która będzie dostosowana także do osób starszych i niepełnosprawnych – wyjaśniał prezydent Marcin Krupa. Tężnia w Katowicach ma mieć 6,9 m wysokości, 37,5 m długości.

Wydłużył się przez to czas realizacji inwestycji do lipca 2018 roku. W tym samym czasie co Katowice, swój projekt tężni przedstawiły Tychy – ich tężnia będzie budowana od sierpnia do końca października 2017 roku.

– Na realizację tężni ma wpływ wiele czynników m. in. kształt konstrukcji, ilość wykorzystanej tarniny, a także lokalizacja, która warunkuje wiele możliwości projektowych. Kształt tężni jest istotnym elementem, który wskazuje na ilość potrzebnej tarniny – tłumaczy Ewa Biskupska z Urzędu Miasta Katowice.

Jak wyjaśniają urzędnicy tężnia ma służyć jak największej ilości mieszkańców, a cała inwestycja ma wykorzystać bardzo dużą ilość taraniny, która wypełni jej wnętrze. To właśnie po niej do zbiornika spływa solanka rozbijając się o poszczególne gałązki. W ten sposób powstaje tzw. roztwór NaCI w wodzie, który parując staje się „leczniczą mgiełką”.

Przebywanie w pobliżu tężni ma zbawienny wpływ na nasze górne drogi oddechowe – m.in. alergie, czy problemy z płucami.

– Z uwagi na wykorzystanie materiałów naturalnych takich jak drewno, czy bardzo ważna w tężni – taranina, istotne są także warunki atmosferyczne, które należy uwzględnić planując inwestycję. Jednocześnie w przypadku tak dużych obiektów należy zaznaczyć, że nie działają one w sezonie zimowym – dlatego podjęto decyzję, aby proces budowy rozpocząć wiosną – w terminie, który sprzyja wykonywaniu tego typu budowli – zaznacza rzeczniczka katowickiego magistratu.

Ostatecznie tężnia będzie gotowa w lipcu 2018 roku. Natomiast w Tychach od jednego z urzędników usłyszeliśmy, że tężnia solankowa, to nie jest specjalnie skomplikowana inwestycja i dlatego powstanie ciągu kilku miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
4 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.