Tężnia solankowa / fot. UM Katowice

Katowicka tężnia solankowa dopiero w lipcu 2018 roku: Katowicki magistrat pochwalił się projektem tężni solankowej, która powstanie w Parku Zadole. Będzie o pół miliona złotych droższa niż pierwotnie zakładano, ale dzięki temu będzie też większa. Zmiany opóźnią inwestycję. Projekt w głosowaniu zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego uzyskał 15 tys. głosów.

Teżnia solankowa powstanie w Katowicach-Ligocie, przebywanie w jej otoczeniu pomaga w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, czy nadciśnienia tętniczego. Wszystko przez powietrze nasycone solankowym aerozolem.

– Z uwagi na walory zdrowotne tężni chcemy, by jak najwięcej osób mogło z niej jednocześnie korzystać. Zależy nam też na zastosowaniu wysokiej jakości materiałów. Zdrowie mieszkańców Katowic to dla nas bardzo ważna inwestycja. Dlatego już na etapie projektowania postanowiliśmy, że tężnia będzie większa niż wynikałoby to z projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Oczywiście pomysłodawca budowy tężni zaakceptował takie zmiany – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tężnia pierwotnie miała kosztować 2,1 mln złotych, obecny projekt zakłada wydatek 2,6 mln złotych. Oddana do użytku będzie również później, bo dopiero za ponad rok, czyli w lipcu 2018 roku.

Tężnia solankowa / fot. UM Katowice

Tężnia solankowa w Katowicach-Ligocie ma mieć 6,9 m wysokości, 37,5 m długości i 11,5 m szerokości. Będzie to największy tego typu obiekt w regionie.

– Tereny przy tężni zostaną wzbogacone o zieleń, a także małą architekturę, która będzie dostosowana także do osób starszych i niepełnosprawnych. Cieszę się, że w ramach Budżetu Obywatelskiego powstają projekty, które są dedykowane dużej grupie mieszkańców, bez barier oraz mają realny wpływ np. na nasze zdrowie – dodaje prezydent Katowic.

Teraz miasto ogłosi przetarg na wykonanie inwestycji.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.