Sesja Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Pod obrady Rady Miasta Katowice zostanie skierowany projekt uchwały w sprawie nadania nazwy dla skweru w Katowicach. Chodzi o teren przy ul. Wincentego Pola w dzielnicy Brynów. Otrzyma nazwę „Skwer Porozumienia Katowickiego 1980 roku”.

Nazwa „Skwer Porozumienia Katowickiego 1980 roku” zostanie nadana placowi położonemu przy ul. Wincentego Pola 9, 11 i 13 w Brynowie. O nadanie takiej nazwy w marcu do urzędu miejskiego zwróciło się Śląskie Centrum Wolności i Solidarności (pierwotnie proponowano teren przy ul. Wincentego Pola 25). Komisja Organizacyjna Rady Miasta Katowice, po analizie własnościowej, wskazała do nazwania inny plac (ul. Wincentego Pola 9, 11 i 13), na co ŚCWiS wyraziło zgodę. Projekt uchwały będzie procedowany na czerwcowej sesji rady miejskiej.

Reklama

Informacja historyczna, dotycząca nazwy dla skweru w Brynowie, została przygotowana przez Muzeum Historii Katowic:

Porozumienie Katowickie 1980 roku było czwartym porozumieniem – po Gdańskim, Szczecińskim i Jastrzębskim – podpisanym między strajkującymi robotnikami a władzami PRL w 1980 roku. Zawarte zostało 11 września tegoż roku przez Komitet Strajkowy w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej oraz Komisję Rządową – stąd też pochodzi jego nazwa. Dokument ten stanowił najważniejsza część Porozumienia Dąbrowskiego, które zostało wynegocjowane w okresie od 31 sierpnia do 23 października 1980 roku. Najistotniejszy jego postulat głosił, że Porozumienie Gdańskie obowiązywać będzie na terenie całego kraju. Umożliwiło to utworzenie jednolitego, niezależnego ruchu związkowego w Polsce. Jedno z kolejnych postanowień określało, w jaki sposób nowy ruch ma się legalizować – wyznaczono do tego celu sąd wojewódzki w Warszawie. Ustalono także, iż władzom nie wolno represjonować strajkujących i osób wspomagających strajk oraz angażujących się w działalność nowego związku zawodowego. Uzgodniono, aby kierownictwa zakładów pracy udostępniały nowo tworzącym się związkom lokale do działalności oraz umożliwiały dostęp do zakładowej poligrafii, radiowęzłów i innych środków społecznej komunikacji. Porozumienie Katowickie usankcjonowało powstanie wolnych związków zawodowych i umożliwiło ich tworzenie w całej Polsce, dlatego też zasługuje na upamiętnienie w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.