Osiedle Tysiąclecia / Vardges Muradyan
Reklama

W Katowicach na osiedlu Tysiąclecia całymi rodzinami chcą sadzić drzewa. W najbliższą sobotę posadzonych zostanie aż 10 drzew przy ulicy Chrobrego 37. Akcję miejską “Sadzimy Drzewa na Tauzenie” organizują wspólnie stowarzyszenie BoMiasto, Nadleśnictwo Katowice i Spółdzielnia Mieszkaniowa PIAST.

– Drzewa, zwłaszcza w miastach, neutralizują zanieczyszczenia powietrza. Zmniejszają zanieczyszczenie tlenkiem węgla, tlenkami azotu, ozonu i szczególnie niebezpiecznymi wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi – mówi Patryk Białas, aktywista miejski, Stowarzyszenie BoMiasto.

Osiedle Tysiąclecia mimo dużej gęstości zaludnienia na brak zieleni nie narzeka, zwłaszcza dzięki sąsiedztwu dwóch dużych kompleksów zielonych – dawnego użytku ekologicznego Stawy na Tysiącleciu (od 2012 wschodnią część stanowi Park Bederowiec) wraz z kompleksem leśnym (w południowej i południowo-zachodniej części dzielnicy) oraz Parku Śląskiego (poza granicami miasta; na północ od osiedla). Główne formy zieleni na terenie Osiedla Tysiąclecia to zieleń urządzona i osiedlowa. Charakterystycznym elementem dzielnicy jest brak ogródków działkowych.

Dawny użytek ekologiczny Stawy na Tysiącleciu stanowi ostoję dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Występują tu zwłaszcza płazy (np. kumak nizinny, traszka zwyczajna i żaba jeziorkowa, a także są tu jedne z ostatnich w Katowicach ostoi zaskrońca). W trzcinowisku w zachodniej części obszaru żyją piżmaki, kokoszki zwyczajne, kaczki krzyżówki, łyski oraz rokitniczki. W mieszkaniowej części osiedla żyją typowe gatunki synantropijne, takie jak gołąb skalny, wróbel zwyczajny, sierpówka, jerzyk zwyczajny, kawka zwyczajna, sroka zwyczajna i kos zwyczajny. Na Osiedlu Tysiąclecia występują zbiorowiska leśne, łąkowe, wodne i nadwodne. Duży wpływ na skład gatunkowy roślin miała działalność człowieka, przez co występuje tu też roślinność synantropijna oraz ruderalna.

– Mam nadzieję, że drzewa posadzone w odpowiedniej odległości od latarni ulicznych, od samej skrajni ulicy, od infrastruktury technicznej i od siebie nawzajem będą stanowić niezwykle wartościowy i bezpieczny element krajobrazu osiedla – mówi Bernard Staręga, Spółdzielnia Mieszkaniowa Piast.

To jednak nie wszystko. Drzewa mają duże znaczenie dla naszego organizmu. – Drzewa wpływają również na psychikę i zdrowie człowieka. Obniżają agresję, stres, napięcie i ciśnienie krwi, również u prowadzących pojazdy mechaniczne, redukując tzw. „road rage”, czyli stan wściekłości drogowej w czasie prowadzenia auta. U dzieci i młodzieży drzewa zaś wpływają na twórczy sposób myślenia i zdolność koncentracji – mówi Jarosław Makowski, aktywista miejski, Stowarzyszenie BoMiasto.

Sadzenie drzew na osiedlu Tysiąclecia rozpocznie się w najbliższą sobotę 17 czerwca godzinie 10.00.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.