Szpital Murcki / fot. Jose Maria Menendez Diaz

Na czerwcowej sesji Rady Miasta Katowice odbędzie się głosowanie nad zmianami w budżecie miasta – w tym nad przekazaniem 5 mln złotych na rzecz Szpitala Murcki. Miasto podwyższy kapitał zakładowy Szpitala Murcki przez wniesienie wkładu pieniężnego w zamian za objęcie udziałów.

– Sytuacja finansowa Szpitala Murcki jest bardzo zła. Kilkanaście dni temu otrzymałem pismo od prezesa Szpitala, w którym jest napisane, że zobowiązania wymagające zapłaty wynoszą ponad 4,5 mln zł, a bilans sporządzony za pierwszy kwartał wykazuje łączny stan zobowiązań krótkoterminowych w wysokości 7,4 mln zł (kwota ta zawiera wspomniane 4,5 mln zł – przyp. red.) – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Brak płynności finansowej to zagrożenie dla placówki i jej działalności – dostawcy mogą wstrzymać dostarczenie leków i sprzętu dla Szpitala Murcki. Koszty generuje też obsługa istniejącego zadłużenia – to około 9 mln zł.

O sprawie Szpitala Murcki głośno zrobiło się pod koniec zeszłego roku. Po protestach mieszkańców prezydent Katowice zdecydował, że nie dojdzie do wcześniej przygotowanego połączenia Szpitala Murcki z Górnośląskim Centrum Medycznym w Ochojcu. Decyzja prezydenta wymaga przygotowania planu naprawczego dla jednostki. Radni wnioskowali do Marcina Krupy, aby zobowiązał zarząd Szpitala Murcki do przedstawienia planu jeszcze maju.

Obecnie wiadomo jedynie, że plan naprawczy zostanie przedstawiony w „miesiącach letnich”. Konkretnej daty nie udało nam się uzyskać w Urzędzie Miasta Katowice. Wcześniej mówiło się, że plan naprawczy będzie gotowy pod koniec września, w październiku natomiast ma nastąpić kontraktowanie. Jeżeli władze placówki nie zdążą z odpowiednim przygotowaniem do kontraktowania, następną szansę będą miały za 6 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.