Wycięte drzewa w Katowicach / fot. UM Katowice
Reklama

W Katowicach powstaną 24 pomniki przyrody, te można powołać w drodze uchwały Rady Miasta i tak też się stanie u nas. 24 drzewa wytypowano po ekspertyzie dendrologicznej – znajdują się m.in. w Murckach, Śródmieściu, Bogucicach, Szopienicach i Giszowcu.

O statusie drzew zdecydują katowiccy radni na najbliższej sesji Rady Miasta Katowice.

– Wytypowane do ochrony prawnej drzewa spełniają zarówno formalne, jak i faktyczne warunki do uznania ich za pomniki przyrody. Stanowią one cenny element przyrody, a także posiadają istotne walory estetyczne. Odznaczają się dobrym stanem zdrowotnym, okazałym wzrostem, pięknym pokrojem i sędziwym wiekiem – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Reklama

Drzew uznanych za pomniki przyrody nie można niszczyć, uszkadzać, wykonywać przy nich prac ziemnych zniekształcających rzeźbę terenu (chyba, że chodzi o zabezpieczenia przeciwpowodziowe lub remont, naprawę urządzeń wodnych). Nie można też umieszczać na nich tablic reklamowych i zanieczyszczać gleby.

W sumie miasto zleciło ekspertyzę 77 drzew, w tym 30 pomników przyrody i 47 wytypowanych do objęcia ochroną. Reszta drzew zostanie uznana za pomniki przyrody po wykonaniu zaleceń  wynikających z ekspertyzy dendrologicznej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 13 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.