Dzisiaj w mieście będzie sporo się działo, a mile widziane są całe rodziny. W sumie ponad 100 bezpłatnych atrakcji będzie dostępnych dla wszystkich chętnych w trakcie pikniku Ekoodpowiedzialnie. Początek o godzinie 11.00 w Katowickim Parku Leśnym (obok lotniska Muchowiec), miasto przygotowało specjalny autobus, który co 30 minut będzie dowoził mieszkańców w miejsce pikniku.

Co będzie czekało na mieszkańców? Mnóstwo atrakcji m.in. każdy będzie mógł dowiedzieć się o roli pszczół w ekosystemie, ponzać projekty turbin wiatrowych i wodnych, ogniwa fotowoltaiczne, Lego Mindstorms, tajemnice łąki, terenowa gra planszowa, interaktywny tor przeszkód, tworzenie ekozabawek i ekoludków z biodegradowalnych klocków, budowanie własnych wodociągów, Eko Łobuziaki, rodzinna gra terenowa, wodna mapa Katowic. A do tego: śmieciarka do odbioru odpadów selektywnych, samochód czyszczący, kamera do inspekcji rur, koparka. I jeszcze: kurtyna wodna, zabytkowy saturator, alkogogle, wymiana elektrośmieci na sadzonki, Park Praw Natury oraz Przystanek Śniadanie, spektakl teatralny, Eko-kabaret i koncert zespołu Beltaine. W sobotę 20 maja spotykamy się podczas Leśnego Pikniku Ekologicznego „Ekodpowiedzialnie” w Parku Leśnym.

Reklama

Program wydarzenia jest tak bogaty, że najlepiej zjawić się na miejscu już o 11, wtedy na obejrzenie atrakcji będziemy mieli 7 godzin. Leśny Piknik Rodzinny to impreza dla wszystkich. Niezależnie od tego czy są z ekologią za pan brat czy dopiero zamierzają zmienić swoje nawyki na bardziej sprzyjające przyrodzie.

– Prawie połowa powierzchni Katowic to tereny zielone. Cieszę się, że podczas Leśnego Pikniku Ekologicznego „Ekoodpowiedzialnie” całe rodziny mogą się spotkać w sercu Katowic – stolicy ponad 2-milionowej metropolii, gdzie na każdego czeka wiele atrakcji. To ważne, by kształtować ekologiczne zachowania w naszym życiu. Podczas pikniku będzie można się o tym przekonać, korzystając z ponad 100 przygotowanych atrakcji – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– W mieście rozmiarów Katowic zadania związane z ekologią odbywają się na wielką skalę. Przykładowo ilość szkła zebranego i poddanego recyklingowi w 2016 roku wystarczyłaby na wyprodukowanie ponad 17 mln butelek, a z przeznaczonej do recyklingu makulatury można by wyprodukować 2705 ton papieru – uzupełnia Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska UM Katowice. – 20 maja spotkajmy się całymi rodzinami podczas Leśnego Pikniku Rodzinnego „Ekoodpowiedzialnie” w katowickim Parku Leśnym – zaprasza Barbara Lampart, współorganizatorka pikniku.

Poznamy lasy i łąki

Na stoisku Lasów Państwowych zaprezentują się nadleśnictwa z Katowic, Brynku, Kobióra, Lublińca, Rud Raciborskich, Siewierza, Ustronia i Wisły. Będzie można podglądać „Sekretne życie pszczół”, zobaczyć „Niezwykły mikroświat”. Dzieci będą mogły zagrać w „Leśne koło fortuny”, nauczyć się budować budki lęgowe, rozpoznawać rośliny i zwierzęta. Będzie także składanie modelu domu i „Leśna zgadula”.   Pracownia Edukacji Żywej zaprasza do poznawania łąki. Z kolei Zakład Zieleni Miejskiej nauczy nas, jak dbać o rośliny. Pokaże też kosiarki, piły i traktory, które pomagają dbać o zieleń w mieście. O godzinie 16.30 zobaczymy, jak podopieczni Leśnego Pogotowia Opiekuńczego wracają do natury, a od 11.15 możemy się wybrać bezpłatnym busem do dostrzegalni przeciwpożarowej na wzgórzu Wandy.

Woda

Gra w podłączanie własnego domu do sieci kanalizacyjnej, kolorowanka prezentująca wodną mapę Katowic, a do tego quizy dla dzieci i dorosłych – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Katowicką Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną. Katowickie Wodociągi zadbają o prezentację maszyn, które pomagają utrzymać drożność rur. Zobaczymy samochód czyszczący, kamerę do inspekcji rur, koparkę. O godzinie 12.15 i 13.15 możemy się wybrać odwiedzić Ścieżkę Edukacyjną Gigablok. To 1500 metrów trasy, która pokazuje, jak nasze codzienne nawyki wpływają na środowisko oraz jak do oczyszczania ścieków wykorzystujemy naturalnych sprzymierzeńców. Na Ścieżkę Edukacyjną dojedziemy z terenu pikniku bezpłatnym busem.

Nauka i technika

Katowice mają 165 000 metrów kwadratowych. Nie udałoby się dobrze zadbać o czystość takiego miasta bez pomocy maszyn. Piknik to wyjątkowa okazja, aby usiąść w szoferce śmieciarki albo zobaczyć zamiatarkę ulic w akcji. Najmłodszym spodobają się z pewnością eksperymenty i pokazy naukowe. Podczas pikniku dowiemy się, jak zrobić baterię z cytryny, zobaczymy projekty turbin wiatrowych i wodnych. A dla najbardziej dociekliwych przygotowano Park Praw Natury, czyli 18 urządzeń, dzięki którym dowiemy się, jak funkcjonują nasze zmysły oraz zrozumiemy, skąd się bierze energia.  Dla największych pasjonatów techniki przygotowano także stanowisko z klockami LEGO Mindstorms.

Konkursy i gry

Podczas pikniku odbędą się konkursy na wiersz o ekologii, gra terenowa Stań na Straży ekologii, warsztaty tworzenia zabawek ekologicznych, wspólne zabawy z Ekołobuziakami, które wprowadzą nas w tajniki segregacji odpadów. Nie zabraknie także atrakcji kulturalnych. O godz. 13 zobaczymy spektakl dla najmłodszych Bajeczna fiesta, a o 15.30 rozbawi nas Eko-kabaret.  Ciekawą propozycją są także krótkie prezentacje muzyki celtyckiej (godz. 11.30 i 14.15) oraz koncert zespołu Beltaine (godz. 17), który zakończy tę edycję pikniku.

Śniadanie

W sobotę 20 maja znany i lubiany Przystanek Śniadanie przeniesie się na teren pikniku. Będzie można dobrze i ekologicznie zjeść oraz zaopatrzyć się w warzywa prosto od rolników. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci.

Co 30 minut z przystanku przy ul. Mickiewicza odjeżdżać będzie specjalny autobus S3, przygotowany z myślą  o uczestnikach pikniku. W autobus będzie można wsiąść także na dworcu oraz przy ul. Jagiellońskiej i Francuskiej. Na terenie pikniku będzie można zasięgnąć informacji o rowerach miejskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 16 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.