fot. InfoKatowice.pl

Jak 100 lat temu wyglądało nocne życie w Katowicach? Obecnie nocne życie w Katowicach kwitnie, kiedyś też tak było.  W piątek o godzinie 17:00 w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. J. Szafranka 9 odbędzie się wykład o nocnym życiu w Katowicach na przełomie XIX i XX wieku. Prelekcję w języku angielskim poprowadzi Hanna Baron.

W najbliższy piątek o godzinie 17:00 odbędzie się wykład „Nightlife in Katowice 100 years ago. A fascinating journey to the past. Lecture for foreigners”. Zostanie przedstawione nocne życie miasta, które na przełomie XIX i XX wieku było niezwykle interesujące. Wykład poprowadzi Hanna Baron z Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Historii Katowic. Będzie można usłyszeć m.in. o dawnych katowickich lokalach gastronomicznych, hotelach i kinach.

– Katowice, często porównywane były do Ameryki ze względu na przemysł, ale również na społeczeństwo. Nocne życie kwitło i w porównaniu do pobliskiego Krakowa słynęło ze swej bohemy. Kraków w tamtym czasie był oczywiście ostoją nauki i sztuki, lecz w towarzystwie mówiono, że przyjęcia krakowskie są wyjątkowo zachowawcze, a nocą Kraków zamiera. Taki obraz dawnej stolicy kraju uwieczniło sporo pisarzy tamtej epoki. Katowice przeciwnie, w dzielnicach robotniczych do późnych godzin muzykowano wspólnie na placach i w bramach, w śródmieściu z kolei kina, teatry i knajpy konkurowały ze sobą o publiczność – podkreśla Hanna Baron.

Reklama

Więcej o wydarzeniu można dowiedzieć się tutaj. Muzeum Historii Katowic zaprasza wszystkich zainteresowanych. Wstęp bezpłatny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.