prezydent Andrzej Duda przed pomnikiem Wojciecha Korfantego / fot. Prezydent.pl

Ruch Autonomii Śląska apeluje do prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie dekretu stalinowskiego z 1945 roku. Zdaniem RAŚ referendum konstytucyjne zapowiedziane przez Andrzeja Dudę, to możliwe otwarcie debaty o przywrócenie autonomii województwa śląskiego zniesionej dekretem Krajowej Rady Narodowej z 6 maja 1945 roku.

Na dzisiejszym briefingu prasowym w Katowicach Ruch Autonomii Śląska poinformował o złożeniu w Kancelarii Prezydenta RP pisma, w którym domaga się rozwiązania problemu prawnego, ten zdaniem RAŚ rodzi dekret stalinowskiego reżimu.

– Uznanie nielegalności owego aktu prawnego oznaczałoby, że Statut Organiczny Województwa Śląskiego, a więc fundament międzywojennej autonomii, jest wciąż obowiązujący – mówi Jerzy Gorzelik przewodniczący RAŚ.

Reklama

W piśmie skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy Ruch Autonomii Śląska apeluje, aby w projektowanym referendum uwzględniono postulat przyznania praw do autonomii regionalnej wszystkim województwom.

„Panie Prezydencie, zdajemy sobie sprawę, że powrót do autonomii województwa śląskiego w jej przedwojennym kształcie nie jest możliwy. Dziś w rozwiniętych państwach dużej i średniej wielkości samorząd (zwłaszcza na poziomie regionalnym) jest tożsamy z autonomią. Nie jest on przyznawany regionom w drodze wyjątku, ale na zasadzie powszechności. Wbrew obiegowej opinii autonomia nie jest niczym innym jak realną samorządnością i stać się może skuteczną odpowiedzią na wyzwania rozwojowe Rzeczpospolitej. Autonomia to czytelny podział kompetencji pomiędzy administracją rządową a samorządem regionalnym oraz sprawiedliwy i niepodważalny system finansowania województw.” – czytamy w liście regionalistów.

– Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał konieczność odrzucenia balastu Polski Ludowej. Referendum to szansa, by te deklaracje nie okazały się kolejnymi deklaracjami bez pokrycia. Liczymy na to, że prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej będzie zależeć na potwierdzeniu swojej wiarygodności – mówi Gorzelik. – Otwarcie debaty na temat ustroju konstytucyjnego RP to szansa, by podzielić się doświadczeniami śląskiej autonomii z innymi województwami. Oczekujemy, że w nowej konstytucji, znajdą się przepisy, które umożliwiać będą uzyskiwanie tej prawdziwej, dojrzałej samorządności, jaką jest autonomia, przez każdy region państwa polskiego – dodaje przewodniczący RAŚ.

Pełną treść: Apelu do Prezydenta RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.