Fot: Robert Jaworski
Reklama

Mamy dla was 5 podwójnych zaproszeń na pokaz specjalny filmu „Gwiazdy” z udziałem twórców. Wydarzenie to odbędzie się 14 maja 2017 r.,  godz. 18:00 w Kinie Kosmos, ul. Sokolska 66 w Katowicach.

NA ŚLĄSKU, O MIŁOŚCI I PIŁCE NOŻNEJ

Najnowszy film urodzonego w Chorzowie Jana Kidawy-Błońskiego pt. „Gwiazdy” będzie miał swoją uroczystą odsłonę w katowickim Kinie Kosmos. W niedzielnej projekcji wezmą udział: Jan Banaś, którego historia życia stała się kanwą filmowego obrazu, Mateusz Kościukiewicz odtwarzający rolę głównego bohatera, a także reżyser Jan Kidawa-Błoński. Pokaz specjalny „Gwiazd” rozpocznie się o godzinie 18:00. Instytucja Filmowa Silesia Film jest koproducentem filmu.

Istnieją co najmniej trzy powody, dla których warto „Gwiazdy” zobaczyć. Pierwszy to Śląsk, który jest istotny nie tylko w warstwie historycznej filmu, ale również zdjęciowej. Film dofinansowano ze Śląskiego Funduszu Filmowego, powołanego i finansowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Adam Łukaszek, który podczas produkcji odpowiedzialny był za lokacje, szacuje, że 95% zdjęć zostało zrealizowanych w śląskich przestrzeniach. Zdecydowana większość, bo nawet 85% powstało na terenie Miasta Zabrze. Jest ono filmowym, powojennym Zabrzem, ale i przedwojennym Hindenburgiem,a nawet Berlinem. Kolejnych 5% ujęć zrealizowanych zostało w Katowicach (centrum miasta i las Murcki) i 5 % w Świętochłowicach (Skałka i hałda Ajska). Swoje pięć minut ma też w „Gwiazdach” przejście graniczne w Chałupkach.

Drugi powód to miłość, która łączy i dzieli. To miłość do sportu, łączącego przyjaciół z jednego familoka. Ale też miłość, która przyjaciół potrafi podzielić, gdy uczuciem darzy się tę samą kobietę.

I w końcu trzeci powód to fascynująca historia Jana Banasia, legendy śląskiego futbolu. Jego postać stała się inspiracją dla twórców filmu. Urodzony w Berlinie, wychowany na Górnym Śląsku, człowiek o niemiecko-polskiej proweniencji, z dwoma wersjami imienia i nazwiska (jedną, używaną do roku 1967 i drugą, aktualną do dzisiaj). To on był filarem kadry Kazimierza Górskiego. I to on strzelił Anglikom bramkę podczas arcyważnego meczu – eliminacjach do mundialu 1974.

„Chciałbym, żeby film wydał się interesujący. Żeby widzowie poczuli ducha tamtych lat, zobaczyli w jakich okolicznościach graliśmy w piłkę, z jakimi trudnościami musieliśmy się borykać, ale też jak interesujące i nietypowe to były czasy. Mieliśmy wielkie marzenia, zupełnie nie na miarę czasów i możliwości.” – mówi Jan Banaś.

Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział: Jan Banaś (piłkarz, reprezentant i Mistrz Polski), Mateusz Kościukiewicz (odtwórca roli Jana Banasia) i Jan Kidawa-Błoński (reżyser „Gwiazd”, którego wcześniejsze filmy to m.in. „Różyczka” i „Skazany na Bluesa”). Rozmowę z gośćmi prowadzić będzie Jarosław Makowski. Swoją obecność zapowiedzieli również śląscy współtwórcy filmu i artyści biorący w nim udział, m.in. Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, który
w „Gwiazdach” odtwarza epizodyczną, ale niezwykle charakterystyczną rolę ubeka Kuchara, a także odpowiedzialny za śląskie lokacje Adam Łukaszek. Bilety kosztują 30 zł i są do nabycia w kasie Kina Kosmos oraz na portalu filmowa.net

Konkurs przeznaczony jest dla osób, które lubią nasz profil na Facebooku lub śledzą nas na Twitterze. Trwa od dziś 11.05.2017 (czwartek) do 12.05.2017 (piątek) do godziny 10:00.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto w komentarzu na naszym facebookowym profilu odpowie na pytanie „Kto jest twoją ulubioną gwiazdą sportową i dlaczego…?”

Zwycięzcę ogłosimy w piątek na naszym fanpage’u.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.