Rarytas filmowy o Spodku i inne ciekawe wydarzenia już niedługo w Katowicach

Ewa Waszut

W sobotę, 13 maja, rusza Festiwal Film i miasto przygotowany przez Filmotekę Śląską, Kino Kosmos, Kinoteatr Rialto i Stowarzyszenie Architektów Polskich /o. Katowice. Oprócz filmów organizowane będą wycieczki oraz warsztaty. Nie zabraknie również rozmów z architektami, urbanistami, socjologami miasta, aktywistami i kulturoznawcami. Projekcje i spotkania w ramach festiwalu potrwają do 28 maja.

Reklama

– Festiwal powstał z potrzeby – mówi nam Agnieszka Skrzelowska z Kina Kosmos Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, jedna ze współorganizatorek wydarzenia. – Mamy wiele unikalnych dokumentów dotyczących miasta, regionu i wiele osób chciałoby je zobaczyć, spotkać się, głębiej poznać miasto, porozmawiać o ludziach tu mieszkających, historii, architekturze, urbanistyce, kulturze. Na zainteresowanych czeka wiele ciekawych filmów, wśród nich dokument dotyczący Spodka, który będzie pokazywany pierwszy raz – dodaje.

W programie Festiwalu znajdą się m.in.: debata o Katowicach z udziałem ekspertów, wycieczki do kultowych katowickich miejsc, takich jak Spodek, Park Śląski czy też Superjednostka, poprzedzone projekcjami dokumentów i archiwalnych materiałów filmowych.

Superjednostka i Spodek

Ryszard Nakonieczny (SARP Katowice / Galeria Architektury) zaprasza na filmy o Spodku i słynnej Superjednostce – "Montaż konstrukcji dachowej hali głównej Spodka" Zenona Filara i "Superjednostkę" Teresy Czepiec. Filmy te pokażemy w ramach zbliżającego się przeglądu Film i Miasto (filmy, wycieczki, warsztaty, rozmowy 13-28 maja). Po seansach zapraszamy na spacery i oprowadzania po Spodku i Superjednostce!http://kosmos.katowice.pl/cykle/film-i-miasto

Opublikowany przez Centrum Sztuki Filmowej / Kino Kosmos na 8 maja 2017

 

14 maja, w niedzielę, o godz. 15:00, w Kinie Kosmos: filmowy rarytas: MONTAŻ KONSTRUKCJI DACHOWEJ HALI GŁÓWNEJ SPODKA Zenona Filara – film dokumentujący moment nasadzania charakterystycznej kopuły Spodka. Film będzie komentował architekt Ryszard Nakonieczny.

Po seansie organizatorzy zapraszają na spacer (konieczne zapisy) i oprowadzanie po Spodku.

SPOT: Montaż konstrukcji dachowej hali głównej Spodka

{{ Film i Miasto (filmy, wycieczki, warsztaty, rozmowy 13-28 maja) }}Za 10 dni, 14 maja o godz.15:00, pokażemy filmowy rarytas: "MONTAŻ KONSTRUKCJI DACHOWEJ HALI GŁÓWNEJ SPODKA" Zenona Filara – film dokumentujący moment nasadzania charakterystycznej kopuły Spodka. Nie przegapcie! Prezentujemy zwiastun filmu.Film przez lata znajdował się w archiwum WPKiW. W 2015 r. trafił do Filmoteka Śląska, gdzie został poddany konserwacji i rekonstrukcji.http://kosmos.katowice.pl/repertuar/montaz-konstrukcji-dachowej-hali-glownej-spodkaKomentarz do filmu wygłosi arch. Ryszard Nakonieczny (SARP Katowice / Galeria Architektury). Po seansie zapraszamy na spacer i oprowadzanie po Spodku. Prowadzenie: arch. Ryszard Nakonieczny (SARP).

Opublikowany przez Centrum Sztuki Filmowej / Kino Kosmos na 4 maja 2017

Fragment filmu „Montaż konstrukcji dachowej hali głównej Spodka”

21 maja, w niedzielę, o godz. 15.00, na terenie Parku Śląskiego odbędzie się projekcja filmów o Parku Śląskim z Filmoteki Śląskiej. Komentatorem filmu będzie architekt Henryk Piątek.

Po seansie organizatorzy zapraszają na wycieczkę rowerową z oprowadzaniem po parkowych obiektach. Prowadzenie: architekci: Aleksander Krajewski i Piotr Buśko (konieczne zapisy).

27 maja, w sobotę, o godz. 15.00, w Kinie Kosmos, projekcja filmu Superjednostka

Organizatorzy zapraszają także na projekcje klasyki kina i połączone z nimi dyskusje: Nienawiść (kino z Paryżem w jednej z głównych ról), Asfaltowa dżungla (przesiąknięta korupcją bezimienna amerykańska metropolia lat 50 XX w.), Ostatnie dni miasta (o odchodzącym Kairze) oraz pokaz filmu Berlin – symfonia wielkiego miasta (z muzyką wykonywaną podczas projekcji, na żywo).

W programie również:

Afterparty: 14 maja, w niedzielę, o godz. 21.30 w Klubogalerii SARP, ul. Dyrekcyjna 9, Katowice

Archidzieci – warsztaty architektoniczne dla dzieci: 28 maja, w niedzielę, o godz. 15.00, SARP, ul. Dyrekcyjna 9, Katowice
Organizatorzy przygotowali 20 miejsc dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Szczegółowe informacje i zapisy: biuro@sarp.katowice.pl

Zapisy na wycieczki przyjmowane są mailowo i telefonicznie: 
a.skrzelowska@kosmos.katowice.pl lub 32 258 42 41 w. 108
a.tecl-szubert@filmotekaslaska.pl lub 32 258 42 41 w. 104

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.