/ fot. Urząd Wojewódzki w Katowicach

Dzisiaj w Katowicach uroczyście obchodzone będzie ​Święto Narodowe 3 Maja oraz 96. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Poniżej prezentujemy plan uroczystości oraz zakres utrudnień drogowych, które będą im towarzyszyć.

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz 96. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego rozpoczną się złożeniem wieńca przez wojewodę śląskiego, marszałka województwa śląskiego oraz prezydenta Katowic pod pomnikiem Powstańców Śląskich.

O godz. 10.30 w Archikatedrze Chrystusa Króla arcybiskup Wiktor Skworc celebrować będzie mszę świętą w intencji ojczyzny w oprawie artystycznej chóru Filharmonii Śląskiej.

Po przejściu uczestników z Archikatedry, o godz.12.30 rozpoczną się na placu Sejmu Śląskiego uroczystości pod pomnikiem Wojciecha Korfantego. Tutaj orkiestra odegra hymn państwowy, po nim będą wystąpienia okolicznościowe, a następnie uroczysty Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów.

Krótko po godz. 13.00 rozpocznie się uroczysta defilada z udziałem pocztów sztandarowych, służb mundurowych oraz orkiestr. Po niej nastąpi widowiskowa parada z udziałem Orkiestry Dętej Katowice, Orkiestry Wojskowej w Bytomiu oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Uroczystości trzeciomajowe zakończy występ artystyczny. Ok. godz. 13.40 na podeście schodów Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wystąpi zespół regionalny „Magurzanie”.

Na placu Sejmu Śląskiego z kolei będzie można podziwiać zabytkowe samochody, motory i rowery.

Utrudnienia dla kierowców

W związku z uroczystościami na czas ich trwania zamknięta zostanie część ulic w Katowicach.

Na czas trwania uroczystości zostanie zamknięta część ulic. Wyłączone z ruchu zostaną ulice Powstańców, Wita Stwosza, Jagiellońska, plac Sejmu Śląskiego, ulice Lompy i Ligonia.

Wprowadzone zostaną trasy objazdowe dla linii autobusowych nr: 12, 51, 110, 154, 600, 672, 674 i 910.

To jednak nie wszystko. W kierunku osiedla Paderewskiego po obsłudze przystanku „Katowice Drzymały”, autobusy linii 51 i 154 pojadą ulicami Plac Miarki, Kochanowskiego, Wojewódzką (z obsługą przystanku „Katowice Jagiellońska”, tymczasowo zlokalizowanego w ciągu ul. Wojewódzkiej), Damrota, do włączenia się na swoje rozkładowe trasy; po obsłudze przystanku „Katowice Dworzec”, autobusy linii 110, 600, 672, 674 i 910 pojadą ulicami Kościuszki, Wojewódzką (z obsługą przystanku „Katowice Jagiellońska”, tymczasowo zlokalizowanego w ciągu ul. Wojewódzkiej), Krasińskiego, Damrota i Powstańców, do włączenia się na swoje rozkładowe trasy; po obsłudze przystanku „Katowice Dworzec”, autobusy linii 12 pojadą ulicami Kościuszki, Wojewódzką (z obsługą przystanku „Katowice Jagiellońska”, tymczasowo zlokalizowanego w ciągu ul. Wojewódzkiej), do włączenia się na swoją rozkładową trasę.

W kierunku centrum Katowic, po obsłudze przystanku „Katowice Francuska”, autobusy linii 51, 110, 600, 672 i 674 pojadą ulicami Francuską, Warszawską, Szkolną, Moniuszki, Mickiewicza, Słowackiego, do podziemnego dworca autobusowego, następnie włączą się na swoje rozkładowe trasy. Przystanki autobusowe „Katowice Plac Miarki” (linia 672), „Katowice Andrzeja Dworzec” (linia 672) oraz „Katowice Powstańców Przychodnie” (linie 51, 110, 600, 672, 674 i 910) podczas objazdu nie będą obsługiwane.

W godzinach 10.00–15.00 przystanek autobusowy „Katowice Jagiellońska” będzie obsługiwany w tymczasowej lokalizacji w ciągu ul. Wojewódzkiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Lompy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 + 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.