Katowice / fot. Erdem YILDIZ

Choroby przenoszone drogą płciową to ciągle problem w Katowicach, choć statystyki sanepidu są raczej uspokajające. Spadła ilość zachorowań na HIV, ciągle jednak pojawiają się przypadki rzeżączki i kiły – a to bardzo niebezpieczne choroby.  

– Choroby przenoszone drogą płciową nazywane też chorobami wenerycznymi, mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. W roku 2016 podobnie jak w latach ubiegłych w tej grupie chorób rejestrowano zachorowania wywołane przez bakterie kiły i rzeżączki oraz wirus HIV – czytamy w raporcie katowickiego sanepidu.

Jak wynika z Informacji o Stanie Sanitarnym Miasta Katowice w 2016 roku doszło do 29 przypadków zakażenia wirusem HIV na terenie Katowic. To znaczny spadek w porównaniu do roku poprzedniego – wtedy odnotowano 38 przypadków. W ubiegłym roku na terenie Katowic potwierdzono też jedno zachorowanie na AIDS.

Dane sanepidu nie pozostawiają złudzeń, na terenie Katowic na choroby weneryczne zapadają głównie panowie. W 2016 roku na 16 odnotowanych przypadków zachorowań na kiłę, aż 15 dotyczyło mężczyzn.

– Jako drogi narażenia osoby chore wskazały w 1 przypadku kontakt heteroseksualny, w 6 przypadkach kontakt homoseksualny, w 1 przypadku kontakt przygodny – informuje sanepid.

Co ciekawe, tą chorobą można zarazić się nawet przez pocałunek – jeżeli u osoby chorej zmiany kiłowe są obecne w gardle. Zazwyczaj jednak przenosi się przez kontakt płciowy. Choroba nieleczona może prowadzić do zgonu, wcześniej jednak powoduje m.in. uszkodzenie układu nerwowego, zaburzenia psychiczne, utratę wzroku czy uszkodzenia kości. Jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, może doprowadzić do obumarcia płodu lub narodzin dziecka z poważnymi wadami.

Kiła to nie jedyna choroba weneryczna, która pojawiła się w 2016 roku na terenie Katowic. W trzech przypadkach – wszystkie u mężczyzn – stwierdzono rzeżączkę. 1 osoba podała drogę narażenia jako kontakt heteroseksualny.

Choroba jest przenoszona przeważnie drogą płciową, ale też po przez używanie przedmiotów codziennej higieny osoby zarażonej. Mogą się nią zarazić noworodki podczas porodu, co w konsekwencji skutkuje nawet rzeżączkowym zapaleniem oczu i uszkodzeniem wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.