Radny Józef Zawadzki na sesji Rady Miasta (pierwszy od lewej) /fot. infoKatowice.pl
Reklama

Radny miejski Józef Zawadzki to chyba jedna z najbardziej znanych postaci katowickiego samorządu. Co jakiś czas potrafi zadziwić, kiedyś zaproponował budowę tablicy upamiętniającej m.in. Piotr Uszoka, byłego prezydenta Katowic, którego nazywa „wielka osobistością”. Chciał też powstania pomnika Hipokratesa. Obecnie radny stara się o budowę kolejnego pomnika.

Zawadzki po raz kolejny zaproponował władzom Katowic budowę pomnika Matki i Dziecka Niepełnosprawnego przy ul. Ułańskiej 5a na terenie osiedla Tysiąclecia. Pomysł ten powstał już w 2014 roku z inicjatywy Fundacji Ośrodka dla Dzieci Niepełnosprawnych, która poprosiła miasto o wsparcie finansowe dla tej inicjatywy.

Reklama

Już w 2014 roku Józef Zawadzki oraz Fundacja Ośrodka dla Dzieci Niepełnosprawnych zaproponowali budowę pomnika Matki i Dziecka Niepełnosprawnego przy ul. Ułańskiej 5a na os. Tysiąclecia (obok siedziby Samodzielnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Oświatowego dla Dzieci Niepełnosprawnych). Poprosili o wsparcie finansowe władze miasta, a fundacja zadeklarowała chęć współfinansowania budowy pomnika w ramach swoich możliwości.

Władze Katowic poinformowały w 2014 roku, że na razie nie ma możliwości budowy pomnika, gdyż środki przeznaczono na inny – pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla w sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Po jego odsłonięciu w 2015 roku fundacja i radny Zawadzki ponownie poprosili o zainteresowanie sprawą pomnika Matki i Dziecka Niepełnosprawnego, jednak urząd odpisał, iż środki przeznaczone wówczas na wykonanie różnych upamiętnień nie są wystarczające na budowę wnioskowanego pomnika.

Kolejny raz w tej sprawie radny Zawadzki zwrócił się do Marcina Krupy w swojej interpelacji z 13 kwietnia 2017 roku.

Jestem przekonany, że Pan Prezydent zgodzi się ze mną, że matki dzieci niepełnosprawnych zasługują na to, by ich bezgraniczne poświęcenie, miłość i cierpliwość uhonorować poprzez postawienie pomnika im poświęconego. W moim przekonaniu wśród wielu bardziej lub mniej społecznie uzasadnionych inwestycji miasta Katowice znajdą się środki na ten jakże potrzebny element odzwierciedlający zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz mieszkańców miasta Katowice, bo przecież zarówno matki jak i ich dzieci, podopieczne Fundacji Ośrodka dla Dzieci Niepełnosprawnych są mieszkańcami naszego miasta – napisał Zawadzki w interpelacji.

Na wniosek radnego i fundacji władze Katowic jeszcze nie odpowiedziały. Mają na to niespełna miesiąc.

Józef Zawadzki znany jest m.in. ze swojej działalności na rzecz mieszkańców Katowic. Często interpeluje w sprawie pomocy w przydziale mieszkania przez miasto lub znalezienia pracy dla konkretnych mieszkańców. O radnym Zawadzkim zrobiło się głośno w Katowicach w 2016 roku, w trakcie dyskusji na temat smogu i niskiej emisji.

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. Polacy mają pomnikomanię od zawsze ,czy nie byłoby lepiej tą kasę przeznaczyć na rehabilitację dzieci niepełnosprawnych.Matki tych dzieci nie potrzebują pomników tylko ich zdrowia.
    Janusz Żymła

    • nie – bo taki radny pan Zawadzki nie mógł by się czymś takim pochwalić – kasa by poszła na rehabilitację i już a tak proszę pomnik – dzięki komu ?- Zawadzkiemu od bąków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.