Urząd Miasta Katowice dzisiaj uruchomi 18 fontann, nad którymi pieczę sprawuje Zakład Zieleni Miejskiej. Poniżej lokalizacje wszystkich fontann wraz z krótkim opisem.

1.Fontanna na placu Miast Partnerskich w Ligocie otwarta w tym roku, wybudowana w ramach budżetu obywatelskiego

2. Fontanna na placu Miarki. Fontanna składa się z 3 elementów: fontanny centralnie umieszczonej przed pomnikiem S. Moniuszki “wtopionej” w teren, obudowanej płytami granitowymi w kolorze jasno-szarym. Poniżej płyt, znajdują się dysze fontanny tzw. płaszcze wodne, tryskające mijankowo pod kątem 45 stopni w stronę środka zbiornika.

3. Plac ks. kard. Augusta Hlonda Fontanna “Kaskada”. Jedna z większych fontann, o klasycznej formie, powstała w 2002 r. Składa się z niecki z dwoma przelewowymi misami, umiejscowionymi centralnie jedna nad drugą. Górna misa posiada centralnie umieszczoną dyszę, mogącą pracować do wysokości 10m ponad poziomem terenu oraz osiem okalających dysz o wysokości strumienia 3m każda.

4. Plac przy ul. Sokolskiej – skwer Przyjaciół Miszkolca. Fontanna na tym placu to przykład mody na fontanny mające dysze ukryte pod powierzchnią. Powstała podczas modernizacji placu w latach 2012-2013.

5. Fontanna na placu Wolności Fontanna zbudowana w 2001 r. – wodotrysk z dominantą w formie układu tafli szklanych o powierzchni 35,6m2. Fontanna to układ regularnych, zwężających się prostokątów. W części środkowej największego znajduje się układ tafli szklanych o różnych wymiarach. Tafle ustawione są symetrycznie wzdłuż osi fontanny. Pomiędzy dwoma szeregami tafli znajduje się główny strumień wodny w formie wachlarza.

6. Fontanna na placu Wojciecha Kilara – Fontanna mała. Fontanna działa w formie wodotrysków wyskakujących w górę z placu powyżej gmachu. Woda jest podświetlana różnokolorowymi lampkami z dołu. – Fontanna duża “Tańcząca”, muzyczna fontanna, podświetlana.

7. Fontanna na skwerze Szabelskiego w Ligocie (Huragan). Usytuowana wśród zieleni skweru betonowa niecka fontanny w kształcie koła o średnicy 5m, na brzegu oblicowana kostką brukową. W środku niecki umiejscowiony jest element dekoracyjny w formie stylizowanego kwiatu, z boku którego z 2 dysz pionowo tryskają strumienie wody. Fontanna jest podświetlona.

8. Fontanna w parku Kościuszki przy placu Daliowym 9. Fontanna w parku Kościuszki Mały Staw.

10. Fontanna na placu Andrzeja. Fontanna powstała w 1935 r. na urządzonym wtedy skwerze, była jedyną w okresie międzywojennym w Katowicach w zabudowie miejskiej (kilka innych stało w parkach).

11. Fontanna na placu Herberta Wybudowana w ramach budżetu obywatelskiego 2014

12. Fontanna na placu Limańskiego

13. Fontanna na placu Grunwaldzkim (Olimpijska). Fontanna zlokalizowana w centralnej części głównego pasażu, na osi widokowej, w formie metalowej czaszy na czterech kamiennych podporach. Fontanna w kształcie koła o średnicy niecki 5,5 m. W środku niecki zamontowano cztery “skrzydła” o wysokości 4m, na których oparta została czasza przelewowa o średnicy 2,4m. W centrum niecki znajdują się dysze kaskadowe, tworzące pionowy strumień wody o wysokości do 1,5 m. Na szczycie skrzydeł od strony zewnętrznej znajdują się wylewy, z których woda po łańcuchach spływa do niecki.

14. Fontanna przy ul. Stawowej (Żaba). Słynna żaba na ul. Stawowej powstała pod koniec lat 70-tych XX w., kiedy ulicę przerobiono na deptak , zaś fontanna i figura na niej miały przypominać pochodzenie nazwy ulicy. Pierwotnie zarówno niecka fontanny, jak i jej obudowa, były większe. Po przebudowie, z początkiem XX w., zmniejszono nieckę, obudowę wykonując zaś tak, by uniemożliwić przesiadywanie na niej, pozostawiając jedynie oryginalną figurę płaza.

15. Fontanna przy placu Kwiatowym. Mniejsza fontanna usytuowana naprzeciw Urzędu Miasta. To fontanna, z której woda kaskadowo spływa w kierunku gmachu magistratu.

16. Fontanna Sucha Rawa. Jedna z trzech fontann znajdujących się na Rynku. Wybudowana na śladzie płynącej pod rynkiem rzeki, swoim wyglądem ma o rzece przypominać.

17. Fontanna Dry Plaza. Trzecia z fontann na Rynku znajduje się u zbiegu ulicy Piotra Skargi i ulicy Śródmiejskiej, w okolicy dawnego pasażu handlowego na alei Korfantego. Ta fontanna jest ukryta pod granitowymi płytami.

18. Fontanna – rondo gen. Ziętka. Powstała w 2006 r. Jej strumień tryska na wysokość siedmiu metrów i na kilkadziesiąt różnych sposobów. Jest także podświetlana na kolory zielony, niebieski, żółty i złoty – dlatego wrażenie robi szczególnie wieczorem. A od czasu do czasu farbowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.