Podpisanie umowy

W Katowicach dzisiaj podpisano dokumenty, które stanowią podstawę do realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus w Nikiszowcu. Inwestycja powstanie w rejonie ulicy Górniczego Dorobku na obszarze 54 240 m2. Ze strony miasta Katowice do udziału przy realizacji tego projektu została wskazana spółka miejska KTBS. W sumie ma powstać nawet tysiąc tanich mieszkań na wynajem w Katowicach.

Pierwszym podpisanym dzisiaj dokumentem jest Porozumienie Realizacyjne, które reguluje kwestie wykonania infrastruktury technicznej oraz drogowej. Miasto wybuduje drogę o długości 1350 m, która połączy ul. Szopienicką z ul. Gospodarczą, wraz z chodnikiem, ścieżką rowerową, odwodnieniem i oświetleniem.

Drugi dokument, który dzisiaj podpisano to Ramowa Umowa Inwestycyjna, którą podpisali przedstawiciele KTBS i BGK Nieruchomości – spółki odpowiedzialnej za zarządzanie aktywami funduszu realizującego inwestycje w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus. Dokument reguluje zasady współpracy przy realizacji inwestycji.

– Inwestorem będzie Spółka Celowa, do której KTBS przystąpi, wnosząc wkład niepieniężny w postaci prawa gruntu przeznaczonego pod inwestycję (wcześniej przekazanego do KTBS przez miasto Katowice) o pow. 54240 m2 – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. Docelowy kapitał Spółki Celowej ma być nie mniejszy niż 30 mln zł. Wartość inwestycji oszacowano na około 100 mln zł.

Do końca roku ma się pojawić pozwolenie na budowę w zakresie całości lub części inwestycji, a spółka celowa ma zawrzeć umowę na dokumentację projektową i wykonawstwo robót budowlanych.

 –  Roboty w terenie ruszą w 2018 roku – o szczegółowych harmonogramie będziemy na bieżąco informować. Termin ukończenia całej inwestycji to najpóźniej 48 miesięcy od daty uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i podkreśla, że kolejne budynki będą sukcesywnie oddawane do użytkowania nowym mieszkańcom.

Wiadomo, że na Nikiszowcu już może powstać nawet 500 mieszkań – tak przewiduje miejscowy plan dla tego terenu. Po zmianach ma ich być więcej.

– Zleciliśmy studiu architektonicznemu Konior Studio opracowanie wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu nowego osiedla. Została ona przez nas zatwierdzona i wymaga doprecyzowania i uszczegółowienia celem jej realizacji – mówi wiceprezydent Bogumił Sobula.

– Wstępna koncepcja urbanistyczna jest obecnie doprecyzowywana, ale wiemy już, że w centralnej części osiedla powstanie duża wyspa zieleni z elementami małej architektury. Chcemy, by pod względem technicznym i urbanistycznym nasze inwestycje były przede wszystkim przyjazne rodzinom i lokalnym społecznościom, a koszt budowy pozwolił zaoferować umiarkowany czynsz – wyjaśnił Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A.

Koncepcja / fot. UM Katowice

Tomasz Konior przedstawił w trakcie konferencji wstępną koncepcję urbanistyczną nowego osiedla.

– W przedstawianym dziś pomyśle nie skupiliśmy się na projektowaniu osobnych budynków. Skoncentrowaliśmy się na planie urbanistycznym, bowiem jesteśmy przekonani, że to urbanistyka jest tym, co stanowi właściwą bazę do tego, by w przyszłości na sprawdzonym planie tworzyć dobrą architekturę. W odległości około 4 km od ścisłego centrum Katowic znajduje się Nikiszowiec i Mrówcza Górka. Świetny plan Nikiszowca oparty jest o klasyczne wzorce kwartałów zabudowy, które definiują przestrzenie publiczne i strefy mieszkańców. To była dla nas bardzo silna inspiracja, jak myśleć o przyszłości zabudowy Mrówczej Górki w Katowicach – powiedział Tomasz Konior.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.