Mały instrument / fot. Katowice Miasto Ogrodów

Tego w mieście muzyki jeszcze nie było. W Galerii 5 w siedzibie Miasta Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego 2 będzie można zobaczyć wystawę miniaturowych instrumentów, na których można grać. Małe fortepiany, zabawkowe pianina, malutkie klawesyny czy kieszonkowe pianole – to eksponaty z kolekcji Pawła Romańczuka.

– Właściciel kolekcji jest równocześnie założycielem wrocławskiej grupy Małe Instrumenty. Jak sama nazwa wskazuje, jego zespół eksperymentuje z dźwiękami wydobywanymi z nietypowych urządzeń grających – zabawek czy dziwacznych wynalazków muzycznych – informuje Łukasz Kałębasiak z Katowice Miasto Ogrodów. – Na scenie zaistnieli po raz pierwszy w  2007 roku podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty. Od tego czasu realizują odważne projekty muzyczne w całej Polsce i odwiedzają z koncertami także inne kraje europejskie – dodaje.

Paweł Romańczuk opublikował pierwsze opracowanie historii zabawkowych pianin, czyli toy piano. Miało to miejsce 7 lat temu. To jednak nie był koniec jego przygody z pisaniem. W 2013 powstał podręcznik “Domowe eksperymenty z instrumentami muzycznymi” wydany wraz z albumem Małych Instrumentów “Samoróbka”, poświęcony edukacji w zakresie własnoręcznego budowania eksperymentalnych instrumentów muzycznych. Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi.

Wystawę w Katowicach będzie można oglądać do 11 czerwca. Wstęp jest oczywiście wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.