Planowany węzeł przesiadkowy w Katowicach-Podlesiu / fot. UM Katowice
Reklama

Władze miasta poinformowały, że budowa węzła przesiadkowego w Podlesiu planowana jest na lata 2018–2019. Powstaną nowe zatoki dla autobusów, drogi dojazdowe, ciągi rowerowe, parkingi oraz przejście podziemne pod torami kolejowymi. Miasto chce na inwestycję pozyskać środki unijne.

Planowany węzeł „Podlesie” zostanie zlokalizowany w rejonie istniejącego przystanku kolejowego Katowice-Podlesie oraz ulic Uniczowskiej i Hortensji. Zostanie wykonany w ramach zadania Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł „Podlesie”.

Reklama

Najpierw zostanie zlecone opracowanie dokumentacji projektowej. Dokumentacja ma zostać poprzedzona dwiema koncepcjami wariantowymi. Według planów „uzgodnienie wstępnych rozwiązań projektowych ze spółkami PKP S.A. oraz zatwierdzony przez Zamawiającego wariant koncepcji stanowić będzie podstawę do prowadzenia dalszych prac projektowych”.

Na planowany węzeł złoży się szereg elementów, m.in. przebudowa ul. Uniczowskiej i ul. Hortensji i dostosowanie ich do funkcji przesiadkowych, budowa dróg dojazdowych i manewrowych do planowanego węzła (wraz z miejscami postojowymi dla autobusów), budowa chodników i ciągów rowerowych. W ramach funkcji Park & Ride ma powstać parking terenowy dla samochodów osobowych, a pod linią kolejową zostanie wybudowane przejście pieszo-rowerowe. Dla pasażerów zostaną zainstalowane tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, automaty biletowe ŚKUP oraz tzw. urzędomat. W planach miasta jest także zagospodarowanie terenu (zieleń urządzona, mała architektura, elementy dekoracyjne i reklamowe), a także dostosowanie węzła do wymogów i potrzeb osób niepełnosprawnych.

Do końca bieżącego roku ma powstać dokumentacja projektowa oraz studium wykonalności inwestycji, a sama budowa planowana jest na lata 2018–2019. Miasto chce także pozyskać środki z funduszy unijnych dla tego przedsięwzięcia. Mieszkańcy Katowic do 19 kwietnia mogą zgłaszać swoje uwagi, propozycje i opinie na platformie konsultacji społecznych Urzędu Miasta Katowice (uwagi można zgłaszać tutaj).

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. Wspaniale! Dla mieszkańców Podlesia, Zarzecza i części Kostuchny przejazd pociągiem to zdecydowanie najlepszy środek komunikacji do Katowic. Widać to po ilości samochodów zaparkowanych codziennie w okolicach stacji w Podlesiu. Dobrze by było, gdyby oprócz funkcji wymienionych w artykule pojawił się także zadaszony i monitorowany parking na rowery.

  2. A może za unijne pieniądze zrobić tunel lub wiadukt na Ul . Niezapominajek nad przejazdem kolejowym. Nie od dziś wiadomo ze dożo samochodów z Podlesia i okolic jeździ tamtędy na Tychy czasami stoi się na przejeździe długo i kolejka jest aż do ronda. Juz nie wspomnę o tym ze mógłby tamtędy jeździć jakiś mniejszy autobus do Tychów mamy tak blisko a niema jak dojechać . Nie każdy ma blisko na PKP

  3. No i cały ruch pójdzie ulicą A K my przekopowi pod ulicą Niezapominajek mówimy stanowczo nie. I nie dopuścimy do takiego rozwiązania .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.