Reklama

W mieście powstaje Społeczna Mapa Katowic, to akcja zainicjowana przez katowicki think thank Bomiasto.pl. Inicjatorzy projektu podkreślają, że nie chcą w myśleniu o Katowicach skupiać się na doinwestowanym centrum miasta, a na dzielnicach. Zamierzają odwiedzić wszystkie i rozmawiać z mieszkańcami o ich lokalnych problemach – jak np. transport publiczny czy bezpieczeństwo. Pierwszą dzielnicą jaką odwiedzili były Bogucice.

–  Chcemy spojrzeć na miasto z „perspektywy żaby” – a więc nie podziwiać monumentalne budowle, jak Centrum Kongresowe, ale przyglądać się, czy dobrze położony jest chodnik, czy dzieci mają się gdzie bawić, czy jest dość terenów zielonych, czy autobusy są punktualne, czy istnieje odpowiednia ilość przystanków, ścieżek rowerowych – mówi Jarosław Makowski szef projektu Bomiasto.pl. – Innymi słowy: przyglądamy się miastu z „perspektywy żaby”, a więc: z jakimi barierami – społecznymi czy infrastrukturalnymi – zmagają się katowiczanie w swoich dzielnicach – dodaje. W sobotę Sebastian Pypłacz, Barbara Wnęk, Łukasz Borkowski, Bartłomiej Toporek, Krzysztof Bogucki wraz z szefem projektu Bomiasto.pl odwiedzili Bogucice.

Reklama

Inicjatorzy projektu nie czekali na zaproszenie mieszkańców, tylko ruszyli w teren i to nie z pustymi rękami.

– Zbudowaliśmy mobilny pokój z czerwonymi krzesłami, by móc – jeśli ktoś ma ochotę – usiadł z nami i rozmawiał. Każdy z nas został uzbrojony też w mapę dzielnicy Bogucice. Wyznaczyliśmy 5 obszarów zagadnień, o których rozmawialiśmy z mieszkańcami, by zaznaczali, czy dany obszar spełnia ich oczekiwania (plus), czy też nie (minus) – zaznacza Makowski.

Wśród obszarów, o których rozmawiano z mieszkańcami są: bezpieczeństwo (miejsca niebezpieczne, akty wandalizmu, bezdomność, dzikie wysypiska śmieci, itp.), transport publiczny (miejsca parkingowe, drogi rowerowe, przejścia dla pieszych, transport publiczny, przystanki itp.), rekreacja i sport (tereny zielone, place zabaw, boiska itp.), kultura i edukacja (MDK, biblioteki, kluby, restauracje, galerie, szkoły, przedszkola itp.) oraz opieka medyczna (przychodnie, szpitale, apteki itp.).

Celem projektu jest powstanie Społecznej Mapy Katowic, która określi potrzeby i braki w poszczególnych dzielnicach miasta.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.