Sesja Rady Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz / InfoKatowice.pl

Katowice Miasto Ogrodów dostanie z budżetu miasta Katowice 2,4 mln złotych na organizację Targów Muzyki Świata WOMEX. Jeszcze w styczniu mówiło się, że impreza folkowa, która zajmie praktycznie całą Strefę Kultury, będzie kosztowała Katowice milion złotych. Jakie będą całkowite koszty imprezy? Tego na razie nie wiemy. Urząd Miasta ma problemy z udzieleniem odpowiedzi w tym temacie.

Katowiccy radni na sesji 30 marca będą przyjmować zmiany w budżecie miasta na 2017 rok. Jednym z bardziej kontrowersyjnych wydatków są właśnie targi WOMEX, na organizację których Miasto Ogrodów podpisało już umowę opiewającą na milion złotych. Teraz okazuje się, że miasto na ten cel przekaże aż 2,4 mln złotych.

– Uzupełnienie dotacji podmiotowej dla Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek na współorganizację Międzynarodowych Targów i Festiwalu Muzyki Świata WOMEX 2017 – 2.400.000 zł – czytamy w projekcie zmian w budżecie.

Zapytaliśmy już w piątek rzecznik Urzędu Miasta Katowice Ewę Biskupską o pieniądze przekazywane na targi WOMEX, ale jak się okazało magistrat ma problemy z podaniem szczegółów odnośnie tego wydatku. W Mieście Ogrodów też nie udało się nam uzyskać informacji, na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze i jaki będzie całkowity koszt wydarzenia. Na odpowiedzi ciągle czekamy.

Niestety, wygląda na to, że impreza folkowa przeznaczona dla bardzo wąskiego środowiska, będzie bardzo kosztowna dla Katowic. Targi WOMEX w 2016 organizowane były w Santiago de Compostela, przybyło wtedy około 2,4 tys. delegatów z 79 krajów.

Prestiż ponad wszystko?

Z przekazania 2,4 mln złotych na WOMEX nie jest zadowolony katowicki radny Ruchu Autonomii Śląska Marek Nowara, który uważa, że te pieniądze można lepiej wydać.

– Katowice są bogatym miastem i stać je na wydawanie tak dużych pieniędzy na tego typu imprezy. Szkoda tylko, że władze miasta bezrefleksyjnie przeznaczają ogromne środki na duże imprezy, jednocześnie w wielu przypadkach dotyczących realnych problemów mieszkańców brak inwestycji argumentują kwestiami ekonomicznymi – mówi Marek Nowara. – Pozostając nawet w obszarze kultury, czy też samej muzyki uważam, że korzystniejsze byłoby przeznaczenie takich pieniędzy choćby na edukację muzyczną dzieci czy wzbogacenie oferty kulturalnej w dzielnicach. Prestiżowe inicjatywy, takie jak Womex czy też sam tytuł „Miasta Muzyki”, pewnie dobrze wyglądają w folderach promujących miasto, jednak moim zdaniem pieniądze te można by korzystniej wykorzystać, tak by więcej mieszkańców odczuło, że wydawane są na ich potrzeby – dodaje.

WOMEX w Katowicach ma odbyć się między 25-29 października 2017 roku. Miasto Ogrodów musi zapewnić na czas targów dostępność obiektów: Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Hali Spodka i sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.