Obszar planowanego skweru
Reklama

Do biura rady miejskiej trafił właśnie projekt uchwały, nadającej placowi w Załężu nazwę „Skwer Jerzego Kukuczki”. Chodzi o teren w rejonie ulic ks. P. Pośpiecha, i M. Ledóchowskiego. Rada dzielnicy z Załęża poparła ten pomysł.

Już w 2012 roku postulat upamiętnienia Jerzego Kukuczki poprzez nadanie jego imienia placowi lub ulicy w Katowicach, został wystosowany przez dyrektora i społeczność szkolną Gimnazjum nr 10. Komisja Organizacyjna umieściła postulat w „banku nazw” i stwierdziła, że „niezbędne jest znalezienie ulicy lub placu do nadania nazwy”. Jednak w grudniu ub. roku ponownie wrócono do sprawy i zaproponowano skwer w Załężu (pisaliśmy o tym tutaj).

Chodzi o teren w rejonie ul. ks. Pawła Pośpiecha i ul. Macieja Ledóchowskiego, na którym znajduje się plac zabaw. Rada Jednostki Pomocniczej nr 7 Załęże (tzw. „rada dzielnicy”) pozytywnie zaopiniowała propozycję nazwy. W dniu 15 marca br. projekt uchwały w tej sprawie wpłynął do Biura Rady Miasta Katowice, która będzie podejmować decyzję w sprawie nazwy na sesji 30 marca br.

W projekcie uchwały znalazł się załącznik z biogramem Jerzego Kukuczki, opracowanym przez Urszulę Rzewiczok z Muzeum Historii Katowic:

[…] Jerzy Kukuczka – taternik, alpinista, himalaista, Urodził się 24 marca 1948 roku w Katowicach. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Katowicach-Bogucicach. W latach 1962-1970 pracował w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Wełnowcu. Jednocześnie podjął naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Kontynuował ją w technikum działającym przy Zakładach.

W 1965 roku został członkiem Harcerskiego Klubu Taterniczego im. gen. Mariusza Zaruskiego w Katowicach. HKT prowadził działalność turystyczną na rzecz hufca, organizując imprezy turystyczne i wspinaczki wysokogórskie. W działaniach tych brał czynny udział Jerzy Kukuczka. W 1966 roku wstąpił do Koła Katowickiego Klubu Wysokogórskiego i ukończył tatrzański kurs wspinaczkowy. W Klubie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej (1967-1969) oraz szefa komórki szkoleniowo-kwalifikacyjnej (1971- 1975).

Spośród 14 ośmiotysięczników, zdobytych w latach 1978-1987, na 10 wszedł nowymi drogami. Wspinał się w ekstremalnie ciężkich warunkach zimą. Żaden inny zdobywca wszystkich najwyższych szczytów Ziemi nie może się pochwalić takim bilansem. W ciągu niespełnia dwóch lat – w okresie od 21 stycznia 1985 roku do 10 listopada 1986 roku zdobył 6 ośmiotysięczników, z czego aż 3 po raz pierwszy zimą, a na kolejnych 3 wytyczył nowe drogi (w tym niezwykle trudne na Nanga Parbat i K2). W dniu 21 stycznia 1985 roku jako pierwszy człowiek na Ziemi (razem z Andrzejem Cichym) wszedł zimą na Dhaulagiri – pierwszy z czterech ośmiotysięczników, które zdobył zimą.

W 1988 roku na igrzyskach olimpijskich w Calgary wraz z Reinholdem Messnerem nagrodzony został srebrnym Orderem Olimpijskim. Reinhold Messner odmówił przyjęcia medalu, uzasadniając swój gest tym, ze uważa alpinizm jako twórczość, a nie rywalizację. Kukuczka przyjął medal, ponieważ w wyczynowym wspinaniu się widział sportowe wartości, co niejednokrotnie podkreślał.

W dniu 24 października 1989 roku zginął podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę.

Jerzy Kukuczka był himalaistą o światowej renomie. Cały życie związany był z Katowicami, dlatego zasługuje na swoje upamiętnienie w mieście […].

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 + 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.