fot. Joanna Jakóbik, oblecynie Grzegorz Stachak Merynka
Reklama

W miastach dookoła Katowic organizowany będzie kurs języka śląskiego. Ponieważ zainteresowanie jest duże, organizatorzy mają nadzieję na uruchomienie przedsięwzięcia także w Katowicach. Rozmawiamy z Aleksandrem Lubiną, pisarzem i publicystą, pomysłodawcą kursu. 

Ewa Waszut: Kurs języka śląskiego tak jak angielskiego? Co spowodowało taką decyzję?

Reklama

Aleksander Lubina: Tak, kurs śląskiego jak angielskiego. A dokładniej rzecz biorąc jak francuskiego czy niemieckiego, bo śląski jest fleksyjny, jak fleksyjny jest niemiecki i francuski. Niemiecki i francuski mają rozbudowane deklinacje i koniugacje – angielski szczątkowe.
W przeszłości kilka lat uczyłem polskiego, rosyjskiego i kilka lat angielskiego, w szkole podstawowej na wsi, gdzie w klasie A niewielu uczniów posługiwało się w domu językiem śląskim, a w klasie B niewielu mówiło w domu po polsku (bo mówili po śląsku). Już w 1988 na konferencji germanistów mówiłem o zaletach wykorzystywania śląskiego na lekcjach polskiego. Od 1992 organizowałem i prowadziłem zajęcia z kształcenia dorosłych, edukacji regionalnej i europejskiej oraz nauczania języków obcych.
Śląski dla mnie ważny. Dlatego, że tu się urodziłem, tu żyję, tu umrę. Tu mam bliskich – na cmentarzach i przy stole. Rozmawiamy po śląsku, po polsku, po niemiecku. Cztery pokolenia. Wielkie bogactwo, a więc dlaczego się nim nie dzielić?
A Śląsk? Mówi się, że im głębiej w las, tym więcej drzew. To niby dlaczego nie wybrać się na spacer w lesie z jakąś grupką zainteresowanych poznawaniem lasu i jego mowy?

Ewa Waszut: Dla kogo ten kurs? Czy kursy? Jest ich więcej w planach? Czy oprócz nauki języka będzie coś jeszcze?

Aleksander Lubina: Kurs jest dla zainteresowanych. Właściwie bez limitu wieku. Dla ludzi otwartych, chcących się doskonalić, chcących poznawać. Poznawać ludzi i ich mowę. W planach są przynajmniej trzy poziomy kursu. Oprócz spotkania z językiem, przewiduję zajęcia wykłady, warsztatowe po śląsku i o Śląsku, zajęcia w instytucjach kultury (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Teatr Korez, Archiwum Państwowe w Gliwicach) oraz z autodydaktyki, czyli jak się samemu uczyć języka – ukazał się już samouczek wydany przez Narodową Oficynę Śląską. Obecnie przygotowujemy też materiały do wykorzystanie na zajęciach z godki. Marcin Melon dla dorosłych, a Grzegorz Chudy dzieli się swymi materiałami i doświadczeniem w pracy z dziećmi. Melon i Chudy to osobowości, od których wiele można się nauczyć – już samo spotkanie jest niezapomnianym przeżyciem. Redagują też materiały wielojęzyczne do użycia w mobilnych/elektronicznych mediach edukacyjnych.
Nie wykluczam także, że otrzymamy możliwość korzystania z platformy edukacyjnej. Poza tym będziemy filmować nasze zajęcia i udostępniać je kursantom, żeby mogli powtarzać w domu.

Ewa Waszut: Czego możemy się spodziewać na takim kursie? W jaki sposób będzie przebiegał? Jak go Państwo zorganizowaliście?

Aleksander Lubina: Tu pora podkreślić rolę szkoły, z którą współpracujemy, z siedzibami w Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu i Knurowie, która na potrzeby kursu oddaje administrację, księgowość, sale, media, reklamę – a przede wszystkim prawie ćwierć wieku doświadczenia, nieposzlakowaną opinię. Ta szkoła nie tylko prowadzi kursy angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, ale także hebrajskiego. Wiosną kursanci tej szkoły dają przedstawienie w Korezie – po angielsku.

Zainteresowanie kursem jest i w Katowicach, i w Lublińcu, i w Rybniku, kursanci otrzymają obiegówki wzorowane na Europejskim Portfolio Językowym, w którym będą zbierali punkty za uczestnictwo w zajęciach językowych, w warsztatach i wykładach prowadzonych przez wspomnianą szkołę i głównego organizatora kursu, czyli przez Klub Twórców Górnośląskich KARASOL oraz pozostałe instytucje. Po uzbieraniu wymaganej liczby punktów uczestnik kursu może przystąpić do egzaminu i zdobyć certyfikat.

Egzamin będzie polegał na pięciominutowej prezentacji na temat tego, co przeżyli, doświadczyli i nauczyli się uczestnicy w trakcie kursu.

Kto nie przystąpi do egzaminu nie otrzyma certyfikatu, tylko świadectwo ukończenia kursu. Tylko część językowa kursu będzie odpłatna, w około 200-300 zł, inne formy uczestnictwa są nieodpłatne. Takie są plany na 2017.

Co ważne, kurs nie jest nastawiony na zysk, ale strat nie ma powodować. Ani u słuchaczy ani u organizatorów.

Ewa Waszut: Kiedy będzie uruchomiony? Kto poprowadzi zajęcia? Gdzie będą się odbywały? Czy także w Katowicach? 

Aleksander Lubina: Część warsztatowa kursu oraz wykłady ruszą w maju, część językowa najpóźniej we wrześniu. Zajęcia językowe mają prowadzić panowie Marcin Melon i Grzegorz Chudy, szukamy także innych lektorów z doświadczeniem zbliżonym do pana Chudego i pana Melona.

Zajęcia nieodpłatne dla uczestników poprowadzą m.in. Leszek Jodliński (historyk sztuki), Eugeniusz Kosmała (czyli Ojgyn z Pnioków, Radio Piekary), Krystyna Łoboda-Krzyżanowska (dyrygent), Bogusław Małusecki (architekt, archiwista), Mirosław Neinert (aktor, reżyser, dyrektor teatru Korez), Wenancjusz Ochmann (kompozytor), Ginter Pierończyk (pisarz, autor Trylogii Załęskiej), Grzegorz Płonka (muzyk, śląski bard), Andrzej Roczniok (autor słownika, wydawca), Henryk Waniek (pisarz, malarz). Oczywiście Marcin Melon i Grzegorz Chudy. Część zajęć warsztatowych odbędzie w Katowicach, w czerwcu, we wrześniu w Bibliotece Śląskiej.Nadal szukamy prowadzących i współpracujących – instytucje i osoby prywatne oraz publiczne. Proszę o kandydatury i zgłoszenia na adres mailowy (do 6 marca 2017 włącznie) kontakt@karasol.pl

Pierwsze indeksy wręczymy podczas spotkania Klubu Twórców Górnośląskich KARASOL w Bibliotece Śląskiej, 22 marca 2017 – będzie to spotkanie z mistrzem Henrykiem Wańkiem z okazji jego 75 urodzin. Aby otrzymać indeks na spotkaniu należy przesłać prośbę mailową (kontakt@karasol.pl) i podać imię i nazwisko. Uczestnictwo w tym spotkaniu zostaje wpisane do indeksu. W serwisie www.karasol.pl podawane będą informacje o następnych spotkaniach.

Wymagana liczba punktów do uzyskania certyfikatu to 100. Kurs kończy się otrzymaniem świadectwa przy 70% obecności. Kurs to 10 spotkań, 2 x 45 minut.

Ewa Waszut: Dziękuję za rozmowę. 

Aleksander Lubina: Dziękuję.

Więcej informacji o Panu Aleksandrze Lubina.

InfoKatowice.pl objął kurs patronatem medialnym.

Reklama

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 + 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.