Happening przeciw rasizmowi w Istanbul Kebab. Pojawili się radni, posłowie i mieszkańcy Katowic

A. Maciaszczyk

Reklama

Happening przeciw rasizmowi w Istanbul Kebab: Radny sejmiku Jarosław Makowski zorganizował happening w Istanbul Kebab na ulicy Piotra Skargi w Katowicach. O ataku na to miejsce pisaliśmy jako pierwsi. W piątek 10 lutego dwóch młodych mężczyzn obrzuciło lokal kamieniami, a pracowników zwyzywali. Zniszczono m.in. szybę wartą 750 złotych. „Ch*ju”, „Turku p*erdolony”, „zamkniemy wam ten lokal” usłyszeli pracownicy – Polka, którą poszarpał jeden z napastników i Nepalczyk.

W Istanbul Kebab w piątek pojawił się radny sejmiku Jarosław Makowski, byli też miejscy radni m.in. Marek Nowara z RAŚ, a także Witold Witkowicz i Magdalena Wieczorek z PO. W happeningu wzięła udział również posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej, a także mieszkańcy Katowic, którzy chcieli zaprotestować przeciwko atakom na tle rasowym i mowie nienawiści.

Posłanka Monika Rosa mówiła o wzroście liczby zdarzeń o charakterze ksenofobicznym i rasistowskim. Mówiono też dużo na temat bezpieczeństwa w Katowicach, a raczej jego braku.

– Bezpieczeństwo w centrum Katowic stoi pod znakiem zapytania. Mimo wydania milionów złotych na zaawansowany system monitoringu, okazuje się, że nie przyniosło to znaczących efektów – stwierdził radny Witold Witkowicz przypominając m.in. wybryki kibiców na ulicy Mariackiej i zabójstwo na ulicy 3 Maja.

– Mamy piękne gmachy, tymczasem mieszkańcy nie czują się dostatecznie bezpiecznie – powiedział Marek Nowara z RAŚ, które apelował do władz Katowic o większe środki na bezpieczeństwo.

– W wolnym i demokratycznym społeczeństwie jest tak, że niektórzy tylko są winni, za to wszyscy są odpowiedzialni. Dlatego chciałem bardzo podziękować wszystkim, którzy tutaj dzisiaj przyszli i postanowili powiedzieć „nie” rasizmowi, „nie” przemocy, , którzy nie wyobrażają sobie, że miasto Katowice może być inne niż otwarte i tolerancyjne  – stwierdził Jarosław Makowski. – Mam nadzieje, że katowiczanki i katowiczanie na złość rasistom będą kupowali kebab – dodał Makowski zwracając się do właściciela lokalu. Ten zaznaczył, że w Katowicach dobrze się pracuje, ataków chuligańskich i rasowych jest znacznie mniej niż jeszcze kilka lat temu. Zaznaczył też, że policja szybko zareagowała na zgłoszenie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.